30 września 2021

Australijski las deszczowy Daintree powrócił w ręce Aborygenów

Najstarszy na świecie nienaruszony nizinny las deszczowy Daintree dołączył do grona zabytków których opiekunami są społeczności Rdzennych Narodów.

Park narodowy Daintree jest częścią 160 108 hektarów (395467 akrów) ziemi stanowi największy blok lasów tropikalnych w Australii. Las znajduje się około 125 km (78 mil) na północ od turystycznego centrum Cairns i graniczy z Wielką Rafą Koralową. Jest częścią światowego dziedzictwa UNESCO Wet Tropics of Queensland. Ten oszałamiająco piękny obszar jest niezwykle ważny ze względu na bogatą i wyjątkową bioróżnorodność. 

Przedstawia również niezrównany zapis procesów ekologicznych i ewolucyjnych, które ukształtowały florę i faunę Australii.  Zgodnie z umową, która została podpisana w środę 29 września, parki narodowe Daintree, Ngalba Bulal, Kalkajaka i Hope Islands zostały zwrócone w ręce tradycyjnych właścicieli tych ziem, wschodniemu Kuku Yalanji, którzy żyli w tym regionie od ponad 50 000 lat. 

„Kultura ludu Wschodniego Kuku Yalanji jest jedną z najstarszych żyjących kultur na świecie, a ta umowa uznaje ich prawo do posiadania własnego kraju i zarządzania nim, do ochrony swojej kultury i dzielenia się nią z odwiedzającymi” –powiedział Minister środowiska Queensland, Meaghan Scanlon.

„Te parki narodowe będą chronić ważne miejsca kultury Aborygenów, różnorodne ekosystemy, w tym lasy deszczowe, tereny podmokłe (..) będą stanowić część obszaru światowego dziedzictwa Wet Tropics, który jest uznawany za drugie najbardziej niezastąpione miejsce światowego dziedzictwa na ziemi”.

Craig Crawford, minister ds. partnerstwa Aborygenów z Queensland, powiedział, że to historyczne wydarzenie pokazuje, że rząd jest „oddany pojednaniu, i naprawieniu krzywd minionych pokoleń”.

Niektórymi korzyściami dla tradycyjnych właścicieli będą fundusze przekazywane corocznie i bezterminowo na wspólne zarządzanie parkami narodowymi – dodał.

Natomiast dla kierownika kampanii na rzecz obszarów chronionych w Queensland Conservation Council, Andrew Picone, to „najlepszy sposób ochrony naturalnych i kulturowych wartości tego obszaru”.

Różnorodność roślin i siedlisk zwierzęcych parków narodowych jest uznawana za najbardziej zróżnicowaną florystycznie i strukturalnie w całej Australii oraz w skali globalnej. 

Photo by David Clode on Unsplash

________________________