7 października 2021

Protest ekologiczny zakłócił pokaz mody podczas Paris Fashion Week

Aktywiści zajmujący się modnym i narzuconym przez media tematem jakim jest "zmiana klimatu" z grupy Extinction Rebellion zakłócili pokaz mody Louis Vuitton podczas Paris Fashion Week.

fot/facebook

Według raportu AFP, grupa aktywistek wdarła się na wybieg podczas prezentacji najnowszej kolekcji Louis Vuitton wiosna/lato 2022 aby zwrócić uwagę świata na problemy klimatyczne jednocześnie zarzucając przemysłowi mody jego negatywny wpływ na środowisko.

Działaczce trzymali transparent z napisem „Overconsumption = Extinction” („Nadkonsumpcja = wymieranie”) udało się wspiąć na wybieg, gdy spacerowały po nim modelki, zanim jedna z aktywistek została odciągnięta przez ochroniarzy. Oświadczenie wydane przez Extinction Rebellion, Friends of the Earth i Youth For Climate potwierdziło, że około 30 aktywistów było zaangażowanych w organizację protestu, dodając, że 2 z nich zostało aresztowanych.

„Jesteśmy ofiarami mody. Ten toksyczny przemysł zanieczyszcza ziemię i wykorzystuje ludzi. Nie możemy dłużej udawać że nie wiemy. Wykorzystywanie pracowników w Bangladeszu, Indiach, Etiopii czy nawet we Włoszech, nadmierne spożycie. Wiemy co się dzieje. Wiemy więc działamy. Nasza aktywistka wdarła się na wybieg przekazując nasze przesłanie „Nadkonsumpcja = wymieranie”. (..) Pilnie musimy regulować ten sektor, ograniczyć produkcję, wstrząsnąć tym pięknym światem aby wreszcie działać”. – napisała organizacja na Instagramie.

Aktywiści zrobili swój własny pokaz mody przed Luwrem dla zwrócenia uwagi przechodniów na spustoszenie mody z hasłem „Nasza planeta płonie a moda odwraca wzrok”.

Aktywiści wezwali rząd do podjęcia działań przeciwko tak zwanej „szybkiej modzie”, wskazując, że we Francji w 2019 r. sprzedano 42 sztuki odzieży na osobę. Protestujący przeciwko zmianom klimatu domagają się od rządu natychmiastowego ograniczenia produkcji . Według raportu AFP nie było żadnego komentarza ze strony domu mody Louis Vuitton.

_________________________