7 października 2021

Słynna gorylica górska umarła w ramionach opiekuna w wieku 14 lat

Ndakasi, górski goryl, który zdobył sławę po tym jak pozował do selfie ze swoim opiekunem w Parku Narodowym Virunga w Kongu, zmarł po długiej chorobie w wieku 14 lat.

(Źródło obrazu: Twitter/gorillacd)

Park Narodowy Virunga położony w Demokratycznej Republice Konga opublikował we wtorek oświadczenie, że goryl zmarł 26 września.

„Z głębokim smutkiem Virunga ogłasza śmierć ukochanego osieroconego goryla górskiego, Ndakasi, który przez ponad dekadę był pod opieką ośrodka Senkwekwe w parku” – napisano w oświadczeniu.

Ndakasi wzięła ostatni oddech w ramionach swojego dozorcy i wieloletniego przyjaciela, Andre Baumy. Ośrodek Senkwekwe, znajdujący się na terenie Parku Narodowego Virunga, jest jedynym na świecie obiektem opiekującym się osieroconymi gorylami górskimi.

Strażnik parku Andre Bauma opiekował się gorylem górskim, odkąd strażnicy znaleźli ją przytuloną do ciała swojej zmarłej matki w 2007 roku, gdy miała zaledwie dwa miesiące. Ndakasi mieszkała z innymi osieroconymi gorylami górskimi w ośrodku Senkwekwe aż do śmierci. Matka Ndakasiego została zastrzelona przez uzbrojoną milicję w ramach serii zabójstw rodzin goryli.

„To był przywilej wspierać i opiekować się tak kochającym stworzeniem, zwłaszcza wiedząc, jaką traumę doznał Ndakasi w bardzo młodym wieku. To słodka natura i inteligencja Ndakasiego pomogły mi zrozumieć związek między ludźmi a małpami człekokształtnymi i dlaczego powinniśmy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby ich chronić” – powiedział Bauma w oświadczeniu. „Kochałem ją jak dziecko, a jej wesoła osobowość wywoływała uśmiech na mojej twarzy za każdym razem, kiedy nawiązywałem z nią kontakt” – dodał.

Życie goryla było prezentowane w wielu programach przyrodniczych i filmie dokumentalnym „Virunga”. W 2019 roku zyskała sławę w socjal mediach dzięki zdjęciu, na którym stała na dwóch nogach, z wypiętym brzuchem przy innym gorylu oraz strażnikiem pozując do selfie.

Wschodnia Demokratyczna Republika Konga, gdzie znajduje się Virunga, jest pogrążona w konflikcie między rządem a różnymi grupami zbrojnymi. Niektóre z tych uzbrojonych grup często kłusują na zwierzęta.

___________________________