8 października 2021

Premier Hiszpanii chce zmotywować młodych ludzi do szybkiej wyprowadzki od rodziców

"Młodym ludziom w Hiszpanii powinno się zaoferować pieniądze na wyprowadzkę z domu rodziców i pomóc w opłaceniu czynszu w innym miejscu" - powiedział premier Pedro Sánchez.

Premier Hiszpanii, zaproponował 250 euro (ok. 1150 zł) miesięcznie jako „bonus” mieszkaniowy dla młodych ludzi w wieku 18-35 lat, których zarobki wynoszą poniżej 23 725 euro. Propozycja jest jednym z elementów większego projektu dotyczącego ustawy mieszkaniowej która ma obejmować również wprowadzenie limitów czynszów dla właścicieli firm posiadających wiele nieruchomości, aby w ten sposób ułatwić ludziom którzy znaleźli się w ciężkiej sytuacji życiowej opłatę czynszu w dużych miastach.

Projekt jest częścią budżetu rządu na 2022 rok. Ponadto według zapowiedzi rządu rodziny znajdujące się w ciężkiej sytuacji mogą otrzymać dodatkowe dotacje pokrywające do 40% czynszu za mieszkanie.

W Hiszpanii wielu młodych ludzi jest zmuszonych mieszkać w domu z rodzicami z powodu wysokiego wskaźnika czynszów, niskich płac i rosnącego bezrobocia. 

„Potrzebujemy harmonijnych i zrównoważonych miast, które są czyste i sprzyjają samodzielności młodych ludzi”- powiedział Premier na 1. Hiszpańskim Forum Miejskim.

Młodzi Hiszpanie już przed pandemią zmagali się z problemami mieszkaniowymi. Obecnie w trakcie kryzysu sytuacja jest dramatyczna. Tylko co dziesiątą młodą osobę w Hiszpanii pomiędzy 25. a 34. rokiem życia stać na to by kupić czy wynajmować mieszkanie.

W Hiszpanii młodzi ludzie wyprowadzają się od rodziców średnio w wieku 30 lat, natomiast średnia unijna wynosi 26,4 lat. Duży wpływ na pogarszającą się sytuację ma kryzys w sektorze turystycznym kraju, który stanowi ok. 12 proc. PKB oraz bezrobocie. Tymczasem rynek turystyczny przez większą część 2020 roku był niemal zamrożony, obecnie również nie jest optymistycznie ze względów restrykcji Covidowych. Zarówno media jak i politycy często nazywają młodych ludzi w Hiszpanii jako „stracone pokolenie”. Statystyki mówią same za siebie – aż 44 proc. bezrobotnych w tym kraju nie przekroczyło 25 lat.

Photo by Nicole Wolf on Unsplash

_______________________