18 października 2021

17 amerykańskich misjonarzy porwanych na Haiti

Grupa do 17 chrześcijańskich misjonarzy i ich krewnych ze Stanów Zjednoczonych została porwana w sobotę 16.10 w Port-au-Prince, kiedy opuszczali sierociniec, donosi The New York Times.

Według NYT, która cytuje haitańskie źródła, grupa w skład której wchodziły również dzieci, została porwana przez gang przestępczy, gdy jechali autobusem z sierocińca na lotnisko.

Haitańczycy w poniedziałek zorganizowali ogólnokrajowy strajk, aby zaprotestować przeciwko rosnącej fali porwań, kilka dni po uprowadzeniu grupy misjonarzy, co spowodowało zaangażowanie FBI i podsyciło międzynarodowe obawy dotyczące przemocy gangów w dotkniętym kryzysem kraju.

Władze haitańskie milczą na temat incydentu, a miejsce pobytu grupy misjonarzy, w skład której wchodzą kobiety i dzieci, jest nieznane. Rzeczniczka Białego Domu powiedziała w poniedziałek, że FBI współpracuje z amerykańskim zespołem dyplomatycznym na Haiti w celu zlokalizowania i uwolnienia zaginionych. „FBI jest częścią skoordynowanych wysiłków rządu USA mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa Amerykanom”.

Zaginieni misjonarze zwrócili uwagę na problem, który od lat nęka Haiti – najbiedniejszy naród półkuli. Porwania stały się bardziej zuchwałe i powszechne w ostatnich miesiącach w obliczu narastającego kryzysu politycznego i gospodarczego, z co najmniej 628 incydentami w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2021 r., wynika z raportu haitańskiego Centrum Analiz i Badań nad Prawami Człowieka (CADH) .

Sklepy i szkoły w Port-au-Prince zostały zamknięte w poniedziałek w ramach strajku zwołanego po raz pierwszy przez liderów branży transportowej – których pracownicy są jednymi z najczęstszych celów uprowadzeń gangów. „Ten strajk to nasz sposób na powiedzenie, że nie możemy tego dłużej znieść” – powiedział 37-letni haitański przedsiębiorca. „Żyjemy w strachu”. Dodając, że sprzedaż spadła w związku z groźbą porwania i wymuszenia, które teraz prześladuje wszystkich pracowników i właścicieli firm.

Narastający kryzys na Haiti stał się również poważnym problemem dla Stanów Zjednoczonych. W zeszłym miesiącu fala tysięcy haitańskich migrantów dotarła do granicy amerykańsko-meksykańskiej, ale wielu zostało wkrótce deportowanych do swojego kraju.

Photo by Zach Vessels on Unsplash

_____________________