21 października 2021

Drastyczny wzrost cen żywności na całym świecie

Amerykańskie gospodarstwa domowe coraz częściej przekonują się, że wyżywienie rodziny jest coraz droższe. Ceny żywności wciąż gwałtownie rosną.

Wrześniowe dane wskazują, że galopująca inflacja nie ustępuje nawet po miesiącach wyższych niż oczekiwano podwyżek cen. Prezes Fed z Atlanty, Raphael Bostic, ostrzegł, że inflacja prawdopodobnie potrwa dłużej niż oczekiwano z powodu zakłóceń w globalnym łańcuchu dostaw które mogą potrwać nawet do przyszłego roku.

Amerykanie muszą wyczekiwać na swoje zakupione produkty z kilku powodów: stałych lub czasowych zamknięć fabryk spowodowanych restrykcjami covidowymi, brakiem rąk do pracy, tłokiem w terminalach kontenerowych, konsekwencji wojny handlowej między USA a Chinami, strajkami w portach oraz przestoju kontenerowców które koczują u wybrzeży USA.

Wyższe ceny odnotowano we wszystkich głównych kategoriach żywności. Indeks mięsa, ryb, jaj i drobiu wzrósł w ciągu ostatniego miesiąca o 2,2 proc. To o 10,5 proc. więcej w porównaniu z rokiem poprzednim. Indeks owoców i warzyw wzrósł we wrześniu o 0,6 proc., czyli znacznie powyżej 0,2 proc. wzrostu odnotowanego w sierpniu. To 3 procent więcej niż rok temu.

Steki odnotowały wzrost o 22,1 procent. Boczek wzrósł o 19,3 procent, a mielona wołowina o 10,6 procent. Jaja odnotowały wzrost o 12,6%, a świeże ryby o 10,7%.

Jedzenie poza domem również podrożało. Ceny posiłków z pełną obsługą wzrosły o 5,2 procent w porównaniu z rokiem poprzednim, a ceny fast foodów wzrosły o 6,7 procent.

W nadchodzących tygodniach Amerykanie ujrzą jeszcze wyższe ceny.

PepsiCo ostrzegło niedawno, że dalsze podwyżki cen będą prawdopodobne na początku przyszłego roku, ponieważ firma stoi w obliczu rosnących kosztów surowców i transportu.

Dyrektor generalny United Refining Company i prezes Gristedes i D’Agostino Foods, powiedział, że sytuacja nie zmieni się w najbliższym czasie a ceny wzrosną o ponad 10 procent w ciągu najbliższych 60 dni. Dodał również że obecny popyt na produkty papierowe jak np. papier toaletowy, pozwoli firmom osiągać rekordowe zyski, ponieważ podnoszą ceny tych towarów.

Dyrektor generalny Kraft Heinz, Miguel Patricio, również poinformował że podniesie ceny w kilku krajach, ponieważ inflacja jest obserwowana „na całym świecie”. Przyznał, że jego firma podniosła już ceny ponad połowy swoich produktów w USA.

Patricio powiedział BBC że na wzrost cen składa się szereg czynników takich jak, z wyższe koszty logistyki, niedobór siły roboczej i wyższe ceny energii, które zwiększają obciążenie. Dodał, że konsumenci będą musieli przyzwyczaić się do płacenia wyższych cen za żywność.

„Kukurydza, cukier, kawa, soja, olej palmowy, wszystkie te podstawowe artykuły spożywcze rosną” – powiedział BBC.

„Słabe zbiory w Brazylii, która jest jednym z największych światowych eksporterów produktów rolnych, susza w Rosji, ograniczenie upraw w USA i gromadzenie zapasów w Chinach, w połączeniu z droższymi nawozami, kosztami energii i transportu spowodowały wzrost cen”.- wyjaśnił.

Wrześniowy indeks cen żywności opracowany przez Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), który mierzy miesięczne zmiany obserwowane w światowych cenach żywności, osiągnął szczyt od 10 lat. Oznacza to wzrost o 32,8% od września 2020 r.

Źródło: Foxbusiness.com/BBC

Photo by Mehrad Vosoughi on Unsplash