3 listopada 2021

Koniec systemu rozpoznawania twarzy na Facebooku

Meta, nowa firma macierzysta Facebooka, postanowiła zamknąć system rozpoznawania twarzy Facebooka w obliczu „rosnących obaw społecznych”.

Jerome Pesenti, wiceprezes ds. sztucznej inteligencji w Meta, poinformował że „długoterminowa rola rozpoznawania twarzy w społeczeństwie musi być przedmiotem otwartej debaty i wśród tych, na których najbardziej będzie to miało wpływ”.

Rozpoznawanie twarzy na Facebooku było gorącym tematem debat i obaw o prywatność wśród użytkowników. 

Do tej pory każdy użytkownik Facebooka mógł wybrać opcję automatycznego rozpoznawania twarzy dotyczącą swojego konta. Z tego rozwiązania korzystało z ok. 600 mln osób.

Każdy użytkownik był informowany o opublikowaniu zdjęcia na którym był widoczny. Facebook w ten sposób wykorzystywał rozpoznawanie twarzy do rozpoznawania osób na zdjęciu niezależnie od tego, czy osoba publikująca zdjęcie oznaczyła kogoś tagiem, czy nie. 

Ta zmiana będzie stanowić jedną z największych zmian w wykorzystaniu rozpoznawania twarzy w historii tej technologii. Ponad jedna trzecia aktywnych użytkowników Facebooka wybrała nasze ustawienie rozpoznawania twarzy i może być rozpoznawana, a jego usunięcie spowoduje usunięcie ponad miliarda indywidualnych szablonów rozpoznawania twarzy. – czytamy w oświadczeniu firmy. 

Pierwszą zmianą jest więc to, że Facebook nie będzie już sugerować ludziom tagowania w oparciu o rozpoznawanie twarzy. Dodatkowo, zmiana wpłynie też na użytkowników niepełnosprawnych wzrokowo. 

Rozpoznawanie twarzy generuje opisy obrazów zwane automatycznym tekstem alternatywnym (AAT), aby niewidomi użytkownicy wiedzieli, kto jest na zdjęciach. Po wyłączeniu tej funkcji nie będzie więcej AAT z imionami osób.

Gigantyczne kary

Facebook słono płacił za kontrowersyjny system rozpoznawania twarzy. W 2019 roku FTC nałożyła na giganta karę w wysokości 5 miliardów dolarów. 

Po rocznym dochodzeniu prowadzonym przez FTC stwierdzono że Facebook wielokrotnie wykorzystywał ustawienia w celu podważenia preferencji prywatności użytkowników, co stanowiło naruszenie nakazu FTC z 2012 roku. 

Ta taktyka pozwoliła udostępniać dane osobowe użytkowników do aplikacji innych firm, które zostały pobrane przez „znajomych” użytkownika z Facebooka. FTC twierdzi, że wielu użytkowników nie wiedziało, że Facebook udostępnia takie informacje.

Firmę wezwano o dostarczenie „wyraźnego i widocznego powiadomienia” o jego użyciu. FTC nakazała również Facebookowi uzyskanie wyraźnej zgody użytkownika przed wykorzystaniem danych w dowolnym miejscu.

Kara w wysokości 5 miliardów dolarów wymierzona Facebookowi była największą karą w historii nałożoną na jakąkolwiek firmę za naruszenie prywatności konsumentów i prawie 20 razy większą niż największa kara dotycząca prywatności lub bezpieczeństwa danych, jaka kiedykolwiek została nałożona na świecie. 

W lutym 2021 r. w powództwie przeciwko Facebookowi o wykorzystywanie tagowania twarzy i innych danych biometrycznych bez zgody użytkowników, firma została ukarana grzywną w wysokości 650 milionów dolarów.

______________________