4 listopada 2021

Władze Chin: róbcie zapasy

Chiny wzywają swoich obywateli do przygotowania się na zimę poprzez gromadzenie zapasów żywności.

„Oświadczenie chińskiego rządu wzywające władze lokalne do zapewnienia odpowiednich dostaw żywności w okresie zimowym i zachęcające ludzi do zaopatrywania się w niezbędne artykuły, wywołało niepokój w Internecie, a ludzie połączyli je z rozszerzającą się epidemią koronawirusa, prognozą chłodu, a nawet rosnącym napięciem z Tajwanem” – donosi Bloomberg . Państwowe media zaprzeczyły jednak takiej interpretacji.

W opublikowanym w poniedziałek wieczorem oświadczeniu władze Chin wezwały aby miasta i regiony utrzymały stabilne dostawy i ceny oraz bezzwłocznie informowały o ewentualnych problemach.

Nakazano również lokalnym władzom zakup warzyw, które można przechowywać. Chińskie gospodarstwa domowe były również zachęcane do zaopatrywania się w codzienne produkty w ramach przygotowań do miesięcy zimowych lub nagłych wypadków.

Wezwanie wywołało znaczne zamieszanie, zmuszając ludzi do zakupów w supermarketach, aby w pośpiechu kupić dodatkowe zapasy oleju spożywczego czy ryżu.

„Będzie mroźna zima; chcemy mieć pewność, że wystarczy nam jedzenia” – powiedziała pewna kobieta ładująca ryż na rower przed supermarketem w centrum Pekinu.

Przy stoisku z kapustą w supermarkecie utworzyła się długa kolejka, gdy ludzie kupowali zapasy warzyw tradycyjnie przechowywanych w domu i spożywanych w miesiącach zimowych. W opublikowanych filmach w mediach społecznościowych widać puste pułki w sklepach i długie kolejki.

Lokalne media spekulują, że osoby przebywające na kwarantannie lub objęte lockdownem nie posiadają wystarczających zapasów oraz nie są informowane o rosnących cenach warzyw w wyniku powodzi i ulewnych deszczy, które ograniczyły produkcję.

Media donoszą również, że niektóre warzywa są już droższe niż mięso. Ceny ogórków czy brokułów kosztują prawie dwa razy więcej niż miesiąc temu. Władze ogłosiły już, że uwolnią część rezerw warzyw, by ustabilizować ceny. Nie wiadomo jednak, jakie warzywa rząd chiński zmagazynował i jak duże są rezerwy, które mogą być uwolnione. 

Spekuluje się że wezwanie Chin do gromadzenia żywności przez rodziny było spowodowane ogromnymi problemami z globalnym łańcuchem dostaw, a także ekstremalną zmiennością na rynkach energii.

Konieczność robienia zapasów może również być związana z kolejnymi ogniskami koronawirusa, które chiński rząd stara się wygasić na północy kraju. Przypadki wariantu Delta władze chcą zatrzymać lokalnymi lockdownami. Obecnie liczba przypadków nie przekracza 100 dziennie.

Autor; K.M

Photo by Jérémy Stenuit on Unsplash

_______________________