9 listopada 2021

Austria: niezaszczepionym wstęp wzbroniony

Austria rozpoczyna oficjalnie segregację ludzi. Osoby niezaszczepione będą miały między innymi zakaz korzystania z restauracji, hoteli, fryzjerów, siłowni i wyciągów narciarskich.

Austria wprowadziła 8 listopada bezterminowe przepisy wykluczające z miejsc publicznych osoby niezaszczepione.

Austriackie Ministerstwo Zdrowia ogłosiło nowe przepisy, które mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa:

Reguła 2G

Jest to ograniczenie dostępu do miejsc publicznych osobom niezaszczepionym lub tym które przeszły COVID-19 dalej, niż sześć miesięcy temu. 

Szczepienia są ważne tylko w przypadku, gdy od przyjęcia drugiej dawki nie minęło więcej niż dziewięć miesięcy.

Dotyczy to osób powyżej 15 roku życia. Zwolnione z tych przepisów są osoby które nie mogą się zaszczepić z powodów zdrowotnych oraz dzieci do 12 roku życia.

Do 6 grudnia 2021 roku, każdy kto nie dostosował się do nowych reguł ma możliwość, pod presją i szantażem władz „dobrowolnie” wykonać wymagane szczepienia.

Osoby, które otrzymały jedną dawkę Johnson & Johnson muszą uzupełnić szczepienie do 2 stycznia, gdy odmówią będą uznawane za niezaszczepione.

Reguła 2G ma być obowiązkowa we wszystkich miejscach publicznych takich jak fryzjer, kino, teatr, masowe imprezy powyżej 25 osób, koncerty, hotele –  aby korzystać z takich „atrakcji” należy poddać się naciskowi przyjęcia preparatu.

Reguła ta będzie obejmowała również placówki opiekuńcze i szpitale z wyjątkiem opieki paliatywnej, hospicjów oraz położnictwa, gdzie należy nosić maskę FFP2.

Dodatkowo w miejscach publicznych – takich jak np. sklepy, transport publiczny, kolejki linowe, osoby zaszczepione muszą również nosić maseczki FFP2. Natomiast osoby niezaszczepione muszą nosić tego typu maseczki we wszystkich pomieszczeniach zamkniętych.

Przepisy pozwalają również na wprowadzanie przez poszczególne podmioty, swoich wymyślonych indywidualnych ograniczeń do których należy się dostosować.

Ustalono że test PCR jest ważny przez 72 godziny, testu antygenowy – 24 godziny. 

Od początku tygodnia w Austrii wykonano 213 tys. szczepień. Tylko w jeden dzień (sobota) preparat przyjęło prawie 32 tys. osób.

Photo by Joss Woodhead on Unsplash

___________________________