10 listopada 2021

Europejskie rządy ostrzegają przed przerwami w dostawie prądu

Po Austrii, Szwajcarii i Niemczech również hiszpańska telewizja zaczęła przygotowywać ludzi do nadchodzącego BLACKOUTU. Polska zdaje się bagatelizować ostrzeżenia.

Chociaż sama myśl o wyłączeniu prądu na szeroką skalę wydaje się być apokaliptyczna i kojarzy się katastroficznym filmem, rządy europejskich krajów podchodzą do tematu bardzo poważnie.

Jak wynika z medialnych przekazów zagrożenie poważną awarią spowodowaną wyłączeniem prądu jest to bardzo realne. Zarówno media, eksperci, jak i rządy powtarzając tę kwestię, rozpętały europejski niepokój. 

Jak wielokrotnie informowano w Europie, należy zaopatrzyć się w zapas wody, świec, żywności i produktów pierwszej potrzeby (woda, lekarstwa) na co najmniej trzy tygodnie. Sklepy i banki w tym okresie mają być zamknięte. Będzie to nagłe i niespodziewane, bez wcześniejszego ostrzeżenia.

Możliwość ogromnej i długotrwałej przerwy w dostawie prądu, może wystąpić z powodu:

Siły wyższej, klęski żywiołowej, rzadkich zdarzeń

Przyczyny funkcjonowania sieci/ spięcia sieci energetycznej

Celowego działania ludzkiego (sabotaż, (cyber)terroryzm, cyberatak) o którym w 2020 roku mówił założyciel i prezes Światowego Forum Ekonomicznego Klaus Schwab.

Trudnościami i niedoborami na europejskim rynku energetycznym

Aby przygotować swoich rodaków, austriackie ministerstwo uruchomiło kampanię informacyjną, która obejmuje plakaty i filmy reklamowe. 4-minutowy spot, na przykładzie życia zwykłej rodziny, pokazuje jak należy postępować w momencie awarii prądu i jak przygotować się na długotrwały blackout.

Uruchomiono również stronę internetową z poradami na temat tego zjawiska. Według informacyjnej strony internetowej – zivilschutzverband.at (na której znajduje się również przewodnik) – należy liczyć się z brakiem łączności (telefon, komórka, internet), awarią radia i telewizji, brakiem wypłat z bankomatów, awarii sygnalizacji świetlnej na drogach, tramwajów i metra, zatrzymaniu pociągów, braku ogrzewania. W biurach i fabrykach należy spodziewać się awarii komputerów, drukarek, kopiarek, i innych urządzeń.

Austriacki rząd i władze regionalne przeprowadzą w tym celu ćwiczenia szkoleniowe pod nazwą „Energie 21” 12 listopada 2021 roku.

W hiszpańskiej telewizji pojawiają się konkretne wskazówki./ żródło; Fb

W Hiszpanii odnotowano znaczny wzrost popytu na kuchenki gazowe i latarki a sklepy oferujące artykuły turystyczne/ kempingowe przeżywają oblężenie.

Również szwajcarska gazeta Neue Zürcher Zeitung powtórzyła rządowy dokument, w którym ostrzegała przed możliwymi przerwami w dostawie prądu .Według gazety „ świat bez elektryczności może mieć znacznie gorsze konsekwencje niż pandemia”„ oraz zaznaczono, że „duże zaciemnienie” zostało uznane za „najgorsze zagrożenie dla Szwajcarii”.

Niemiecki Urząd Oceny Technologii w Bundestagu również ostrzegł przed konsekwencjami blackoutu: „Analizy skutków pokazały, że w razie braku prądu już po kilku dniach nie można zagwarantować ludziom zaopatrzenia w podstawowe towary i usługi.(..) Bezpieczeństwo publiczne jest zagrożone”

Już we wrześniu br. północno-wschodnie prowincje w Chinach, doświadczyły serii przerw w dostawach prądu. Brak energii spowodował chaos i przestój w fabrykach. Przyczyną kryzysu energetycznego są niedobory węgla w związku z dużym popytem i wzrost cen tego surowca.

W dalszej perspektywie kryzys energetyczny w Chinach i coraz większe ograniczenia w dostawach energii firmom przemysłowym mogą doprowadzić do ponownych opóźnień w łańcuchach dostaw, a to za tym idzie, może doprowadzić do przenoszenia zakładów produkcyjnych globalnych firm do innych krajów.

źródła;

http://zivilschutzverband.at/de/aktuelles/84/Blackout-der-laengerfristige-Stromausfall

https://www.thelocal.at/20211110/what-you-need-to-know-about-austrias-upcoming-blackout-exercise/

https://spanishnewstoday.com/fears_grow_over_an_electrical_blackout_in_spain_1676776-a.html

Zdj. główne/Photo by Christian Dubovan on Unsplash

________________________