12 listopada 2021

Głód w Afganistanie zmusza rodziny do sprzedaży swoich dzieci

Pogłębiający się kryzys humanitarny w Afganistanie zmusza, zdesperowane rodziny do sprzedaży swoich młodych córek, aby przeżyć.

Sprzedawanie młodych dziewcząt do małżeństwa

Jak donosi CNN w ostatnich miesiącach wiele przesiedlonych rodzin afgańskich, borykających się z głodem i biedą podejmuje rozdzierające serce decyzje.

Małe dziewczynki ok 9 lat są sprzedawane starszym mężczyznom jako kandydatki na żony. W zamian rodzina dziewczynki otrzymuje pieniądze i utrzymanie które zapewniają im dalsze przetrwanie.

9-letnia Parwana

Jedną z takich rozdzierających serce historii pokazało w reportażu CNN. Historia dotyczy dziewięcioletniej Parwany, którą rodzina sprzedała 55-letniemu mężczyźnie.

Mężczyzna zapłacił za dziewczynkę ojcu nieco ponad 2000 dolarów. W rozmowie z CNN przekazał, że „dziewczynka była tania, bo jej ojciec jest bardzo biedny”.

„Proszę dbaj o nią” powiedział ojciec dziewczynki do mężczyzny. „Oczywiście będę o nią dbał” – odpowiedział po czym wyprowadził dziecko zakryte chustą.

Ośmioosobowa rodzina Parwany mieszkająca w obozie dla wewnętrznie przesiedlonych w rozdartym ogniem kraju, ledwo mogła związać koniec z końcem.

Od czasu przejęcia władzy przez Talibów znalezienie pracy jest ogromnie trudne a pomoc zagraniczna niewystarczająca.

Rodzina nie jest teraz w stanie pozwolić sobie na podstawowe potrzeby, takie jak jedzenie. Jej ojciec już kilka miesięcy temu sprzedał jej 12-letnią siostrę. Parwana jest jedną z wielu młodych dziewczynek sprzedanych do małżeństwa w pogłębiającym się kryzysie.

Dziewczynka wyznała, że ​​chce studiować i zostać nauczycielką. Ale tragiczna sytuacja finansowa jej rodziny zamknęła przed nią te drzwi. Zapytana o zbliżające się „małżeństwo”, odpowiedziała, że obawia się, że „staruszek” ją pobije i zmusi do pracy w swoim domu.

Zrozpaczony ojciec Parwany, przed sprzedażą dziecka powiedział CNN, że jest złamany poczuciem winy i wstydu. Usilnie starał się, aby nie dopuścić do jej sprzedaży.

W tym celu bezskutecznie szukał pracy, pożyczał pieniądze od krewnych, a jego żona błagała innych mieszkańców obozu o jedzenie.

Rodzice mówią, że ze względu na tragiczne warunki nie mieli wyboru.

Agencja AFP opisała również przypadek Afgańczyka, który także sprzedał swoje dwie córki – 6-letnią Farishteh za 3350 dolarów, i niespełna dwuletnią Shokriję za 2800 dolarów.

Od sierpnia 2021 r., kiedy talibowie przejęli władzę, sytuacja w kraju stale się pogarsza. Światowy Program Żywnościowy ostrzegł, że w listopadzie głód może dotknąć ponad 22 mln mieszkańców.

zdj/ główne/Photo by Omar Elsharawy on Unsplash

________________________