21 listopada 2021

Bill Gates przekazał 319 milionów dolarów mediom

MintPress ujawniło, że Fundacja Gatesa sfinansowała setki ośrodków medialnych i przedsięwzięć na kwotę co najmniej 319 milionów dolarów.

Odbiorcami i „podopiecznymi” fundacji Gatesa są najważniejsze amerykańskie serwisy informacyjne, w tym CNN , NBC, NPR , PBS i The Atlantic , BBC , The Guardian , The Financial Times i The Daily Telegraph w Wielkiej Brytanii. Czołowe gazety europejskie, takie jak Le Monde (Francja), Der Spiegel (Niemcy) i El País (Hiszpania) a także wielkich światowych nadawców, takich jak Al-Jazeera . – podaje MintPress.

13,6 miliona dolarów przeznaczono na tworzenie treści dla prestiżowego czasopisma medycznego „The Lancet”.

Fundacja przeznacza również pieniądze na bezpośrednie szkolenie dziennikarzy na całym świecie w formie stypendiów, kursów i warsztatów. 

Dziś, dzięki Gates Foundation, można szkolić się jako reporter, znaleźć pracę w placówce ufundowanej przez Gatesa i należeć do stowarzyszenia prasowego finansowanego przez Gatesa. 

Dotyczy to zwłaszcza dziennikarzy zajmujących się zdrowiem, edukacją i globalnym rozwojem, w których sam Gates jest najbardziej aktywny i gdzie najbardziej potrzebna jest kontrola działań i motywów miliardera. – stwierdza MintPress.

319,4 miliona dolarów i (dużo) więcej

Łącznie sponsorowane przez fundację Gatesa projekty medialne osiągają łącznie 319,4 mln USD. Jednak ta niewyczerpująca lista ma wyraźne wady, co oznacza, że ​​rzeczywista liczba jest bez wątpienia znacznie wyższa. 

I chociaż Fundacja Gatesa promuje atmosferę otwartości na swój temat, tak naprawdę niewiele jest informacji publicznych o tym, co dzieje się z pieniędzmi z każdego grantu, z wyjątkiem krótkiego, jedno- lub dwuzdaniowego opisu napisanego przez samą fundację na jej stronie internetowej. 

Liczono tylko darowizny na rzecz samych organizacji prasowych lub projekty, które można było zidentyfikować na podstawie informacji na stronie internetowej Fundacji Gatesa jako kampanie medialne, co oznacza, że ​​na tej liście nie ma tysięcy dotacji zawierających jakiś element medialny.

Źródło;

https://www.mintpressnews.com/documents-show-bill-gates-has-given-319-million-to-media-outlets/278943/

Photo by Filip Mishevski on Unsplash