21 listopada 2021

FDA chce za 55 lat opublikować dane dotyczące szczepionek firmy Pfizer

FDA prosi sąd federalny o przyznanie do roku 2076 pełnego ujawnienia danych firmy Pfizer dotyczących szczepionek przeciw COVID-19.

FDA zwróciło się do sądu federalnego, aby opinia publiczna poczekała do roku 2076 z ujawnieniem wszystkich danych i informacji, na których opierała się przy licencjonowaniu szczepionki przeciw COVID-19 firmy Pfizer. Chce aby opinia publiczna czekała 55 lat, z przekazaniem informacji.

Jeśli sędzia przychyli się do wniosku FDA, powodowie, specjaliści ds. zdrowia publicznego i medycyny na rzecz przejrzystości, będą musieli poczekać, 55 lat aby zobaczyć pełny raport. 

FDA wielokrotnie obiecywała „ pełną przejrzystość ” w odniesieniu do szczepionek Covid-19.

Mając na uwadze tę obietnicę, w sierpniu i bezpośrednio po zatwierdzeniu szczepionki ponad 30 naukowców, profesorów i naukowców z najbardziej prestiżowych uniwersytetów w tym kraju poprosiło o dane i informacje przesłane do FDA przez firmę Pfizer w celu uzyskania licencji na szczepionkę COVID-19. 

Odpowiedzi FDA nie było.

Zamiast tego, FDA poprosiła sędziego federalnego o odroczenie pełnych informacji do 2076 roku.

Prawnicy twierdzą, że FDA musi zebrać informacje, aby „uregulować trwającą debatę publiczną”, a także potwierdzić swój wniosek, że szczepionka Pfizer jest bezpieczna, skuteczna i godna zaufania publicznego. 

FDA zajęło dokładnie 108 dni od momentu, w którym firma Pfizer zaczęła tworzyć zapisy dotyczące licencjonowania (7 maja 2021 r.) do momentu, gdy FDA wydała licencję na szczepionkę firmy Pfizer (23 sierpnia 2021 r.). 

FDA twierdziło że, przeprowadzono intensywny, solidny, dokładny i kompletny przegląd i analizę tych dokumentów, aby upewnić się, że szczepionka Pfizer jest bezpieczna i skuteczna pod kątem uzyskania licencji. 

Chociaż może przeprowadzić tak intensywny przegląd dokumentów firmy Pfizer w 108 dni, teraz prosi o ponad 20 000 dni na udostępnienie tych dokumentów opinii publicznej. 

Rząd federalny chroni firmę Pfizer przed odpowiedzialnością. Płaci miliardy dolarów, sprawia, że ​​Amerykanie biorą jego produkt, ale nie pozwala zobaczyć danych potwierdzających bezpieczeństwo i skuteczność jego produktu. 

Każdy, kto chce się zaszczepić powinien mieć wybór, ale również być dobrze poinformowany na temat specyfiku który przyjmuje. Tym bardziej niepokoi fakt zmuszania, szantażowania czy ukrywania ważnych informacji na temat preparatu za który nikt nie bierze odpowiedzialności. 

Photo by Spencer Davis on Unsplash