22 listopada 2021

Chiny zakazują korzystania z sieci VPN

Chiny właśnie opracowały surowe nowe przepisy, które mają na celu rozprawienie się z każdym, kto korzysta z wirtualnej sieci prywatnej VPN.

VPN, czyli „Virtual Private Network” to „wirtualna sieć prywatna”, która chroni połączenia z internetem, prywatność i tożsamość online – wytwarzając zaszyfrowany tunel dla danych. Ukrywa adres IP i pozwala bezpiecznie korzystać z publicznych hotspotów Wi-Fi.

Nielegalne treści w Chinach

Pekin wprowadzając nowe prawo zamyka chrześcijanom żyjącym w kraju dostęp do Biblii online i chrześcijańskich nauczań. VPN jest dla wielu wierzących w kraju szybkim i łatwym sposobem na uzyskanie dostępu do chrześcijańskich treści, które są nielegalne w Chinach. Sieci VPN umożliwiają również misjonarzom komunikowanie się ze swoimi partnerami i zwolennikami spoza Chin.

Chińska władza kontynuując walkę z chrześcijanami ma ten proceder ukrócić. Gdy chińskie cyberbezpieczeństwo skupi się na wyeliminowaniu wszystkich sieci VPN wierzący zostaną z niczym.

Nowe prawo już 13 grudnia

Proponowana regulacja została ujawniona w niedzielę i ma zostać wdrożona 13 grudnia. Nowe przepisy zatytułowane „Przepisy dotyczące zarządzania bezpieczeństwem danych sieciowych” zostały zaproponowane przez Chińską Administrację Cyberprzestrzeni.

Każda firma przyłapana na oferowaniu usług VPN w Chinach podlegałaby grzywnie w wysokości dziesięciokrotności kwoty zarobionej na tym „przestępstwie” lub grzywny do 78 500 USD. Dodatkowo nowe prawo może również umożliwić Chinom atakowanie i wyłapywanie firm, które nie są w Chinach, ale oferują swoje usługi osobom mieszkającym w Chinach.

Photo by Dan Nelson on Unsplash

_______________________