23 listopada 2021

W Salwadorze powstanie "Bitcoin City"- miasto bez podatków

„Bitcoin City” będzie zlokalizowane nad Zatoką Fonseca w pobliżu wulkanu i zostanie sfinansowane emisją obligacji Bitcoin o wartości 1 mld USD.

Bitcoinowe miasto  

Brzmi dziwnie, ale Salwador, mały kraj Ameryki Środkowej z ponad 6 mln ludzi już uznaje Bitcoin za prawny środek płatniczy. Plany prezydenta Salwadoru są znaczne większe. Teraz planuje zbudować całe miasto w oparciu o kryptowalutę Bitcoin.

„Bitcoin City”, które będzie zlokalizowane nad Zatoką Fonseca będzie zasilane energią geotermalną z pobliskiego wulkanu. Proponowane miasto praktycznie nie będzie miało żadnych podatków, z wyjątkiem podatku VAT.

Budowa miasta powinna rozpocząć się w 2022 roku.

Kontury miasta będą okrągłe, a pośrodku zostanie umieszczony plac przypominający symbol Bitcoina.

Rząd zapewni grunt i infrastrukturę publiczną, a także podejmie kroki w celu przyciągnięcia inwestorów do miasta.

W mieście będą osiedla, centra handlowe, restauracje..

Połowa pieniędzy uzyskiwanych z podatku VAT zostanie przeznaczona na spłacenie obligacji, a druga połowa na finansowanie podstawowych miejskich usług. Budowa całej infrastruktury zdaniem prezydenta będzie kosztować 300,000 bitcoinów.(ok 73,5 mld zł.)

Pierwsze obligacje o wartości 1 mld USD, mają zostać wyemitowane już w 2022 r. oprocentowanie ma wynosić 6,5 proc. w skali roku. Połowa dochodów z emisji ma służyć budowie miasta, za drugą połowę zostaną zakupione bitcoiny które zabezpieczą całe przedsięwzięcie.

Photo by Thought Catalog on Unsplash

________________________