25 listopada 2021

Najstarsza osoba na świecie - Francisca „Lola” Susano, zmarła w wieku 124 lat

Francisca „Lola” Susano była uważana za najstarszą żyjącą osobę na świecie.

Fot/ City Government of Kabankalan/ Fb

W wieku 124 lat kobieta mogła być ostatnią żyjącą osobą z XIX wieku. Urodzona 11 września 1897 roku Francisca Susano wydała ostatnie tchnienie wieczorem 22 listopada 2021 roku.

Pieszczotliwie nazywana przez społeczność Lolą, wiadomość o jej śmierci została ogłoszona przez władze miasta Kabankalan w Negros Occidental. Burmistrz miasta wyznał: „Lola Iska zawsze pozostanie naszą inspiracją i dumą”.

Na Facebooku City Government of Kabankalan napisano:

Ze smutkiem w sercu otrzymaliśmy wiadomość, że nasza ukochana Lola Francisca Susano zmarła wczesnym poniedziałkowym wieczorem 22 listopada. Lola Iska jest uważana za najstarszą osobę w Negros Occidental i na Filipinach. Jej oficjalna deklaracja jako najstarszej osoby na świecie w wieku 124 lat jest obecnie potwierdzona przez Księgę Rekordów Guinnessa. Burmistrz Pedro Zayco, Jr., Wiceprezydent Raul Rivera i wszyscy urzędnicy miasta, a także wszyscy mieszkańcy miasta Kabankalan składają kondolencje i modlą się z rodziną Loli Iska w okresie żałoby. Lola Iska na zawsze pozostanie naszą inspiracją i dumą”.

Fot/ City Government of Kabankalan/ Fb

Kobieta umarła w swoim domu. Przyczyna śmierci nie została jeszcze ustalona. Susano podobno wyprzedziła poprzedniego posiadacza Księgi Rekordów Guinnessa jako najstarsza osoba o dwa lata. 

Superstulatka ujawniła w jednym z wywiadów, że jej dieta była w dużej mierze ograniczona do warzyw, z niewielką ilością mięsa, ale bez wieprzowiny.

Kiedy Lola skończyła kolejny rok w swoje ostatnie urodziny, lokalny polityk zwrócił się do rządu o przyznanie jej nagrody pieniężnej w wysokości 15 000 funtów za jej „pomnikowe osiągnięcie”.

_______________________