25 listopada 2021

Pakistan zatwierdza chemiczną kastrację nałogowych gwałcicieli

Przestępcy seksualni winni gwałtu zbiorowego będą skazani na karę śmierci lub dożywotniego więzienia, a recydywiści poddawani chemicznej kastracji.

Parlament przyjął nowe prawo, które ma na celu nałożenie surowszych wyroków.

Najnowsza ustawa o zwalczaniu gwałtów, jest odpowiedzią na publiczne oburzenie przeciwko niedawnemu wzrostowi liczby przypadków napaści na tle seksualnym wobec kobiet i dzieci w tym kraju oraz żądanie podjęcia skutecznych działań w celu ograniczenia tej przestępczości.

Nowe Prawo karne zostało uchwalone wraz z 33 innymi projektami na wspólnym posiedzeniu parlamentu. Ma na celu zmianę pakistańskiego kodeksu karnego z 1860 r. i kodeksu postępowania karnego z 1898 r., – podała gazeta Dawn.

Kastracja chemiczna to proces należycie notyfikowany na zasadach określonych przez Prezesa Rady Ministrów, polegający na tym, że w wyniku zabiegu osoba jest niezdolna do odbycia stosunku płciowego przez jakikolwiek okres swojego życia.

Podawany mężczyznom cyproteron sprawia, że ich organizm przestaje być wrażliwy na produkowane przez siebie hormony, takie jak testosteron, co zmniejsza popęd seksualny.

Kastracja przeprowadzana jest przez komisje lekarską zgodnie z projektem ustawy.  

Nowe prawo nakłada na rząd obowiązek ustanowienia specjalnych sądów w całym kraju, w celu przyśpieszenia procesów oskarżonych o gwałt i zakończyć je „najlepiej w ciągu czterech miesięcy”.

W 2020 roku premier Imran Khan powiedział, że kara kastracji powinna zostać wprowadzona po zbiorowym gwałcie matki na oczach jej dzieci na głównej autostradzie. 

Zbrodnia wywołała wówczas narodowe oburzenie i masowe protesty. W marcu za zbrodnię na karę śmierci skazano dwóch mężczyzn.

Niektóre grupy praw człowieka uznały ten środek za zbyt okrutny. Amnesty International zasugerowało, że ​​właściwym postępowaniem byłoby zbadanie przyczyn przemocy seksualnej – a nie surowsze kary.

Photo by Paul Jai on Unsplash

___________________________