25 listopada 2021

Włochy zapewniają bezpieczną przystań słynnej „Afgańskiej dziewczynie”

Sharbat Guli, zielonooka „Afgańska dziewczyna” lub "Afgańska Mona Lisa" której zdjęcie w National Geographic stało się symbolem wojen w jej kraju, otrzymała bezpieczne schronienie we Włoszech - poinformowało w czwartek biuro premiera Mario Draghiego.

Rząd interweniował po tym, jak Gula poprosiła o pomoc w opuszczeniu Afganistanu po przejęciu kraju przez talibów w sierpniu 2021, dodając, że jej przyjazd jest częścią szerszego programu ewakuacji i integracji obywateli Afganistanu. – poinformował Reuters.

Kultowe zdjęcie

12-letnia wówczas Sharbat Gula przebywała w obozie dla uchodźców Nasir Bagh na granicy pakistańsko-afgańskiej gdy została sfotografowana.

Zdjęcie z przeszywającym spojrzeniem szerokootwartych zielonych oczu zostało opublikowane na okładce czerwcowego wydania magazynu „National Geographic” w 1985 r. Fotografia stała się sławna na całym świecie i poruszyła wiele serc.

Międzynarodowa sława tajemniczej dziewczynki skłoniła National Geographic do powołania Afghan Children’s Fund. Afgańczycy są bardzo dumni z fotografii – do dziś autor zdjęcia Steve McCurry nie jest obciążany przez afgańskich taksówkarzy opłatą za przejazdy.

Wydawało się, że nieznana tajemnicza zielonooka postać ze słynnego zdjęcia nigdy nie zostanie ujawniona. Jednak w roku 2002, McCurry wraz z ekipą National Geographic postanowił odszukać dziewczynę.

Nie było łatwo, gdyż wiele kobiet twierdziło że jest osobą ze zdjęcia a niektórzy mężczyźni próbowali przekonać ekipę, że to ich żona. Wkrótce przez przypadek natrafiono na mężczyznę, który twierdził, że ją zna.

Opowiedział, że w czasie wojny mieszkał z nią w jednym obozie i kobieta obecnie przebywa w wiosce w okolicach Tora Bora obiecując, że ją odnajdzie i sprowadzi.
Po trzech dniach pojawił się z kobietą. Po wykonanych badaniach biometrycznych jej siatkówki oka, udało się ustalić, że kobieta jest z całą pewnością poszukiwaną „Afghan Girl”.

Niezwykle zimne spojrzenie dziewczynki ze zdjęcia jest z jednej strony przerażające i przeszywające. Te żywe, zielone oczy mówią o jej ciężkim życiu. Widać w nich mieszankę strachu oraz złości na cały świat. Było to pierwsze w życiu zdjęcie Sharbat, a jej hipnotyzujące spojrzenie sprawiło, że ludzie na całym świecie intensywniej zaczęli interesować się konfliktem w Afganistanie.

W 2016 roku Pakistan aresztował Gulę za sfałszowanie dowodu osobistego w celu zamieszkania w tym kraju.

Ówczesny prezydent Afganistanu, Ashraf Ghani, powitał ją z powrotem i obiecał dać jej mieszkanie, aby zapewnić jej „godne i bezpieczne życie w swojej ojczyźnie”.

______________________