6 stycznia 2022

Małżeństwa dzieci prawnie zakazane na Filipinach

Nowa ustawa, podpisana przez prezydenta Rodrigo Duterte i opublikowana w czwartek, przewiduje karę więzienia do 12 lat za małżeństwo lub konkubinat z kimkolwiek poniżej 18 roku życia.

Osoby pomagające w aranżowaniu małżeństwa lub ceremonii ślubnej z nieletnią panną młodą mogą otrzymać taką samą karę pozbawienia wolności.

„Państwo… postrzega małżeństwa dzieci jako praktykę stanowiącą znęcanie się nad dzieckiem, ponieważ poniża, wewnętrzną wartość i godność dzieci” – stwierdza nowe prawo.

Rząd twierdzi, że prawo jest zgodne z międzynarodowymi konwencjami dotyczącymi praw kobiet i dzieci.

Na Filipinach jedna na 6 dziewczynek wychodzi za mąż przed 18 rokiem życia. Stanowi to 12. miejsce na świecie pod względem liczby małżeństw dzieci. Filipiny od dawna akceptują małżeństwa nieletnich jako powszechną praktykę.

Chociaż ustawa weszła w życie w czwartek, pozwala na roczny okres przejściowy dla małżeństw dzieci w społecznościach tubylczych i wśród muzułmanów, gdzie takie praktyki są dość powszechne.

Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci wydał w zeszłym roku raport, że ponad pół miliarda dziewcząt było zaangażowanych w małżeństwa na całym świecie. Choć tradycja małżeństw nieletnich traci na popularności nadal stanowi poważny problem w Azji Południowej i Afryce Subsaharyjskiej.

źródło; bangkokpost.com

Photo by Muhammadtaha Ibrahim Ma’aji on Unsplash

___________________________