6 stycznia 2022

Skandaliczne zachowanie australijskich władz wobec NOVAKA DJOKOVIĆA

Novak Djoković mimo wcześniejszych zapewnień nie został wpuszczony na terytorium Australii i grozi mu deportacja. To skandaliczne zachowanie australijskich władz - twierdzą serbskie media.

Fot/ Novak Djokovic/ Instagram

Djoković został uwięziony na przymusowej kwarantannie w pokoju pilnowanym przez dwóch policjantów zaraz po tym jak wylądował na lotnisku w Australii. Australijskie służby graniczne zakwalifikowały złożony przez jego sztab wniosek o wizę jako wadliwy.

Najlepszy tenisista na świecie jest traktowany jak przestępca, przebywa w areszcie. – grzmią serbskie media.

Czekamy na to, co nam zaprezentuje i jakie dowody przedstawi, by je poprzeć. Jeśli będą one niewystarczające, to nie będzie traktowany inaczej niż każda inna osoba i zostanie odesłany do domu następnym samolotem. Nie powinno być specjalnych reguł dla Novaka Djokovica – powiedział premier Australii Scott Morrison.

Tenisista numer 1 na świecie pozostanie jednak w Melbourne do poniedziałku po tym, jak w ostatniej chwili w Federalnym Sądzie Okręgowym prawnicy Serba złożyli wniosek o powstrzymanie rządu federalnego przed deportacją przed rozpoczęciem Australian Open.

Jak informuje portal smh.com.au sędzia wyznał, że jest skłonny do szybkiego rozpatrzenia sprawy i otwarty na to, by Djokovic złożył zeznania, jeśli to konieczne, na rozprawie online. Do tego czasu Serb pozostanie na kwarantannie w… ośrodku dla uchodźców.

Według rządu federalnego zatwierdzenie wiz było procesem zautomatyzowanym i zawsze do poszczególnych osób należało udowodnienie statusu szczepień lub ważne zwolnienia po przyjeździe. Border Force regularnie wydala osoby, które nie mogą spełnić wymogów wizowych.

„Zasady są regułami i nie ma specjalnych przypadków” – powiedział premier Scott Morrison. „Chcę podziękować funkcjonariuszom straży granicznej za wykonanie swojej pracy”. – dodał.

Z całego świata płynie wsparcie dla Novaka Djokovica.

Na ścianie Chorwackiego Teatru Narodowego pojawił się baner: „Stop koronie terroru! Wsparcie dla Novaka Djokovica z Chorwacji.”

Nawet Prezydent Serbii stracił cierpliwość:

„Właśnie skończyłem rozmowę telefoniczną z Novakiem Djokoviciem. Powiedziałem naszemu Novakowi, że cała Serbia jest z nim i że nasze władze podejmują wszelkie kroki, aby w jak najkrótszym czasie powstrzymać nękanie najlepszego tenisisty na świecie. Zgodnie ze wszystkimi normami międzynarodowego prawa publicznego Serbia będzie walczyć o Novaka Djokovica, o sprawiedliwość i prawdę”. – napisał w mediach społecznościowych polityk.

Vucić wezwał do siebie ambasadora Australii w Belgradzie i zażądał natychmiastowego wpuszczenia Djokovicia do kraju i umożliwienia mu gry w Australian Open.

Ojciec Djokovica, Srdjan Djoković w rozmowie z serbską telewizją B92 wyznał; „Mój syn jest w australijskiej niewoli, ale nigdy nie był bardziej wolny. Od tego momentu Novak stał się symbolem i przywódcą wolnego świata, świata biednych i uciskanych krajów i narodów”.

„Dzisiaj mogą go wrzucić do lochu, jutro mogą go zakuć w kajdany. Prawda jest jak woda, która sama toruje sobie drogę. Novak to Spartakus nowego świata, który nie będzie tolerował niesprawiedliwości, kolonializmu i hipokryzji”.

Można już śmiało określić Djokovica jako bohatera dzisiejszego świata. Najlepszy tenisista w historii, wielokrotnie wybrany najlepszym sportowcem globu jest zadeklarowanym przeciwnikiem przymusu szczepień na COVID-19. Majątek Serba wyceniany jest na ponad 200 mln dolarów. W samym tylko 2020 r. zarobił ok. 45 milionów. Ewentualne dziewiąte zwycięstwo w turnieju (Djokovic wygrywał Australian Open osiem razy) przyniosłoby mu kolejne 2,7 mln dolarów. Djokovic mógł kupić każdy paszport i każdego lekarza, ale nie zrobił tego. Serb nie musi już grać on już wygrał.

Australian Open 2022 odbędzie się w dniach 17-30 stycznia.

_______________________