7 stycznia 2022

Jak Ukraina stała się sławną „fabryką dzieci”

Ukraina jest popularnym miejscem docelowym dla zagranicznych par poszukujących niedrogich usług macierzyństwa zastępczego, odkąd stało się to legalne w 2002 roku .

Jeden z najbiedniejszych krajów w Europie, znany jest z atrakcyjnych cen, a narodziny przez surogatkę kosztują około 42 000 dolarów. W Stanach Zjednoczonych może to kosztować od 80 000 do 120 000 USD.

Popyt na zastępcze macierzyństwo wzrósł od 2015 roku, kiedy Tajlandia, Indie i Nepal zakazały komercyjnego macierzyństwa zastępczego po doniesieniach o powszechnym wykorzystywaniu kobiet .

Najpopularniejsza na Ukrainie firma macierzyństwa zastępczego oferuje kobietom, które chcą zostać surogatkami prawie 15 000 USD za jedną ciążę i 250 USD miesięcznego stypendium. Jest to suma ponad czterokrotnie wyższa od średniej rocznej pensji na Ukrainie.

Kobiety za dawstwo jajeczek otrzymują 1350 euro( ok 5 tys zł), 300 dolarów jeśli kobieta zdecyduje się na cesarkę, 3 000 dolarów za ciążę bliźniaczą.

Jednak branża macierzyństwa zastępczego jest bardzo wątpliwa. Nawet Ministerstwo Zdrowia Ukrainy nie jest w stanie podać danych na temat liczby matek zastępczych w kraju.

Szacuje się że około 3 tysiące Ukrainek decyduje się na surogację w kraju a drugie tyle wyjeżdża za granicę aby urodzić dziecko. Kobiety chcące zostać surogatkami muszą być zdrowe, w odpowiednim wieku, mieć już wcześniej dzieci, bez przeszłych cesarek..

Co roku na Ukrainie rodzi się od 2000 do 2500 dzieci z macierzyństwa zastępczego, z czego prawie połowa przez BioTexCom. Około jedna trzecia klientów to Chińczycy. Ale wraz ze wzrostem popytu jest coraz więcej doniesień o rzekomym wykorzystywaniu zarówno matek zastępczych, jak i zamierzonych rodziców. 

Warunki dla matek zastępczych są straszne

Wiele kobiet, które zdecydowały się zostać surogatkami, twierdzi, że przebywa w tragicznych warunkach.

Czasami są zmuszane do dzielenia łóżka z inną matką zastępczą. Większość kobiet pochodzi z małych wiosek i znajduje się w beznadziejnej sytuacji finansowej. Spędzają pierwsze tygodnie leżąc i płacząc.

Kobiety czasami nie otrzymują obiecanych kwot lub są przetrzymywane w strasznych warunkach na późniejszych etapach ciąży. 

Władze podejrzewają, że niektóre kliniki również używają macierzyństwa zastępczego jako przykrywki dla nielegalnych adopcji komercyjnych.

Wysoce dochodowy i mroczny biznes, który wielu się martwi, wykorzystuje zdesperowane młode kobiety i działa w szarej strefie otwartej na nadużycia.

Ukraina staje się międzynarodowym sklepem internetowym dla dzieci z wykorzystywaniem ukraińskich kobiet.

Kiedy ograniczenia podróży nałożone w celu walki z pandemią uniemożliwiły dziesiątkom rodziców odebranie dzieci urodzonych przez surogatki, lokalna firma macierzyństwa zastępczego opublikowała w Internecie wideo przedstawiające ok 50 niemowląt leżących w rzędach plastikowych łóżeczek w hotelu na obrzeżach Kijowa. Odsłoniło to ogromną skalę tego procederu.

Okazało się, że kraj jest „międzynarodowym sklepem internetowym niemowląt”, w którym dzieci są traktowane jak „towar”. 

Autor; K.M

______________________________