10 stycznia 2022

Magiczna zmiana koloru nadwozia BMW

Powierzchnia BMW iX Flow z atramentem E- Ink może zmieniać odcień na polecenie kierowcy.

Prezentując BMW iX Flow z E Ink z okazji targów Consumer Electronics Show (CES) 2022, monachijski producent samochodów premium oferuje perspektywę przyszłej technologii, która wykorzystuje cyfryzację dostosowując wygląd zewnętrzny pojazdu do różnych sytuacji i indywidualnych życzeń.

Technologia E-Ink znalazła wiele zastosowań od wyświetlaczy laptopów, po akcesoria osobiste. Teraz jej potencjał jest wykorzystany przez branże motoryzacyjną.

Płynne zmiany koloru są możliwe dzięki specjalnie opracowanej osłonie nadwozia, która jest dokładnie dopasowana do konturów w pełni elektrycznego pojazdu sportowo-aktywnego BMW. 

Pobudzona sygnałami elektrycznymi technologia elektroforetyczna przenosi na powierzchnię pigmenty, powodując, że nadwozie nabiera pożądanego zabarwienia. 

Adrian van Hooydonk, szef BMW Group Design powiedział: „BMW iX Flow to zaawansowany projekt badawczy i projektowy oraz wspaniały przykład przyszłościowego myślenia, z którego słynie BMW”.

Powłoka powierzchniowa BMW iX Flow z atramentem E zawiera wiele milionów mikrokapsułek o średnicy odpowiadającej grubości ludzkiego włosa. 

Każda z tych mikrokapsułek zawiera ujemnie naładowane białe pigmenty i dodatnio naładowane czarne pigmenty. 

W zależności od wybranego ustawienia, stymulacja za pomocą pola elektrycznego powoduje gromadzenie się białego lub czarnego pigmentu na powierzchni mikrokapsułki, nadając karoserii pożądany odcień.

Innowacyjna technologia E Ink otwiera zupełnie nowe możliwości zmiany wyglądu pojazdu zgodnie z preferencjami estetycznymi kierowcy, warunkami otoczenia czy nawet wymaganiami funkcjonalnymi. 

Technologia ta oferuje zatem niespotykany dotąd potencjał personalizacji w zakresie projektowania zewnętrznego. 

BMW iX Flow z atramentem E Ink demonstruje ten potencjał z imponującym efektem. 

Potencjalni klienci muszą jednak uzbroić się w cierpliwość. BMW iX Flow nie weszło jeszcze do powszechnej produkcji.

Źródło/Zdjęcia/ BMWgroup