10 stycznia 2022

Novak Djokovic wygrywa sprawę sądową. Australijski sędzia nakazuje zwolnienie gwiazdy tenisa z aresztu

Niepotwierdzone doniesienia sugerują, że tenisista Novak Djokovic został ponownie aresztowany mimo tego, iż wygrał sprawę sądową po tym, jak bezpodstawnie anulowano jego wizę z powodu braku szczepienia.

W poniedziałek (10 stycznia), tenisista numer jeden na świecie wygrał sprawę sądową dotyczącą jego apelacji przeciwko deportacji z Australii. 

Djokovic, który został zatrzymany przez australijskich funkcjonariuszy bezpieczeństwa granicznego, wyrokiem sądu ma zostać zwolniony z hotelu kwarantanny. Sędzia Anthony Kelly wydał wyrok na korzyść Djokovica, który spędził pięć dni w areszcie w Melbourne.

Dwie wersje wydarzeń wobec Djokovica

Rodzina Novaka podsyca spekulacje o aresztowaniu.

„Po decyzji sądu wszyscy byliśmy szczęśliwi. Powiedziano nam, że to nie koniec”.

„Autokracja pokazała dziś swoją prawdziwą twarz. W przeciwieństwie do decyzji Niezależnego trybunału Australii dyktator Scott nakazał aresztowanie mojego syna, waszego mistrza świata i deportację, zakazując mu wjazdu do kraju na trzy długie lata”. – powiedział ojciec Djokovica serbskim mediom.

Według dziennikarza Rothenberga, Djokovic nadal może być deportowany z Australii. Dziennikarz napisał na Twitterze:

„Djokovic wygrywa pierwszą rundę swojej apelacji z powodów proceduralnych, uchylając początkową decyzję funkcjonariusza straży granicznej o anulowaniu wizy Djokovicowi. Australijski rząd wyraził gotowość do cofnięcia wizy i ponownego zatrzymania Djokovica, więc 2 runda nadchodzi”.

The Sydney Morning Herald twierdzi natomiast, że aresztowanie tenisisty nie miało jeszcze miejsca, a minister ds. emigracji nadal zastanawia się nad swoją decyzją. Media donoszą że może próbować wykorzystać swoje uprawnienia wykonawcze, aby sprzeciwić się decyzji sądu.

Według BBC, minister do spraw migracji może jeszcze raz anulować wizę Djokovica. W takim przypadku Serb może dostać trzyletni zakaz wjazdu do Australii. Nie wiadomo jeszcze kiedy minister podejmie decyzję. Udział Djokovica w Australian Open pozostaje nadal pod znakiem zapytania. 

Prawnicy tenisisty poinformowali w sądzie, że w połowie grudnia Djokovic uzyskał pozytywny wynik testu Covid-19 i jako ozdrowieniec został zwolniony z obowiązku szczepienia przed przylotem do Australii.

Prawnicy Djokovica twierdzą, że ta diagnoza – w ciągu ostatnich sześciu miesięcy – stanowi medyczny powód przeciwko szczepieniu zgodnie z wytycznymi Australijskiej Grupy Doradczej ds. Szczepień (ATAGI). Australijski rząd odrzuca jednak to twierdzenie, wskazując że: „Przeszłe zakażenie SARS-CoV-2 nie jest przeciwwskazaniem do szczepienia”.

Sam pozytywny test PCR stał się przedmiotem kontrowersji dzięki zdjęciom udostępnionym przez fanów w mediach społecznościowych które pokazują Djokovica na imprezie w Novak Tennis Center w Belgradzie 17 grudnia, dzień po teście. Nie jest jasne, czy na tym etapie znał wynik swojego testu a media podsycają lawinę niekorzystnych opinii w stronę Serba.

Jedno jest pewne: Novak rzucił światło na okrucieństwa australijskiej władzy w zakresie praw człowieka, które są obecnie popełniane wobec wszystkich obywateli Australii.

_____________________