12 stycznia 2022

Kanada: Władze Quebec obciążą niezaszczepionych podatkiem zdrowotnym

Knadyjska prowincja Quebec pracuje nad pobieraniem opłat za opiekę zdrowotną od nieszczepionych osób.

Fot/ francoislegault.pm/ Instagram

We wtorek premier François Legault powiedział, że dorośli, którzy odmówią przyjęcia pierwszej dawki szczepionki COVID-19, zostaną obciążeni „składką zdrowotną”. Wysokość opłaty nie została jeszcze ustalona, ​​ale będzie „znaczna”- zaznaczył premier.

Legault stwierdził, że pomysł polega na tym, aby pobierać opłatę od wszystkich obywateli, którzy nie chcą się zaszczepić przeciwko koronawirusowi. Jego zdaniem opłata może bardziej przypominać grzywnę i nie będzie dotyczyć nieszczepionych osób, które ze względów zdrowotnych muszą iść do szpitala.

Legault twierdzi, że 10% nieszczepionych zajmuje 50% łóżek szpitalnych w całej prowincji.

„Jest to kwestia sprawiedliwości dla 90% populacji, która dokonała pewnych poświęceń – powiedział Legault. „Myślę, że jesteśmy im winni tego rodzaju środki”.

Premier wyznał, że zdaje sobie sprawę, że „sytuacja jest trudna” dlatego „szczepionka jest kluczem do walki z wirusem. Wyjściem jest podanie pierwszej, drugiej i trzeciej dawki oraz ograniczenie kontaktów ze starszymi osobami”.

Na pytanie, czy tego rodzaju opłata jest zgodna z prawem premier nie odpowiedział.

Kilka dni temu władze prowincji ogłosiły, że ​​będą wymagać dowodu szczepień, w przypadku zakupów w sklepach z konopiami indyjskimi i alkoholami.

Obowiązuje również godzina policyjna, trwająca codziennie od 22:00 do 05:00.

_______________________