17 stycznia 2022

Novak Djokovic wylądował w Serbii po deportacji z Melbourne

20-krotny mistrz wielkiego szlema opuścił Melbourne po tym, jak australijski sąd federalny unieważnił jego wizę.

Dramatyczna deportacja nastąpiła po batalii prawnej między nieszczepionym mistrzem a władzami australijskimi.

Tenisowy numer jeden na świecie, tylko dlatego, że nie przyjął preparatu na koronawirusa nie zagra w Australian Open. Jego deportacja z Australii zburzyła marzenie mistrza o zdobyciu rekordowego 21. tytułu.

Serbski prezydent Vucić odnosząc się do decyzji australijskiego sądu federalnego oświadczył, serbskim mediom że władze Australii „upokorzyły same siebie”. – „Oni myślą, że przez dziesięć dni złego traktowania upokorzyli Djokovicia. Sami siebie upokorzyli. Djoković może wrócić do swojego kraju z podniesioną głową i patrzeć wszystkim prosto w oczy”.

Grupa fanów czekała przed halą przylotów, aby powitać Djokovica trzymając tabliczkę z napisem „Novak, Bóg zapłać”. Inni skandowali między innymi „Jesteś naszym mistrzem, Novak!” a niektórzy wymachiwali serbskimi flagami.

„Novak jest numerem jeden dla nas i dla świata. Niezależnie od tego, czy wygra, czy przegra, wspieramy go” – „To, co mu zrobili, jest haniebne. Kocham go i przyszłam się z nim przywitać. Mam 71 lat i boli mnie stopa, ale i tak przyszłam” – powiedziała jedna ze zgromadzonych osób.

Djokovic powiedział, że był „niezwykle rozczarowany” po tym, jak sąd federalny jednogłośnie podtrzymał unieważnienie jego wizy ze względu na „porządek publiczny”.

„Teraz poświęcę trochę czasu na odpoczynek i regenerację, zanim poczynię dalsze uwagi”.

„ Życzę zawodnikom, organizatorom turnieju, personelowi, wolontariuszom i kibicom wszystkiego najlepszego z okazji turnieju”.

„Chciałbym podziękować mojej rodzinie, przyjaciołom, drużynie, kibicom, fanom i moim kolegom Serbom za nieustające wsparcie. Wszyscy byliście dla mnie wspaniałym źródłem siły”. – wyznał.

Djokovicowi grozi teraz trzyletni zakaz wstępu do Australii.

Tenisista może również nie wystartować na French Open. Francuski rząd poinformował o zaostrzeniu przepisów dotyczących szczepienia. Obowiązek posiadania paszportu szczepionkowego jest wymagany zarówno dla zawodników jak i kibiców.