17 stycznia 2022

USA. Półki w supermarketach puste przez Omicron?

W Stanach Zjednoczonych, coraz częściej widać puste półki w supermarketach. Władza twierdzi że powodem są zerwane łańcuchy dostaw które obejmują aktualnie cały kraj.

Rosnące koszty i niedobory siły roboczej z powodu ogarniającego Stany Zjednoczone wariantu Omicron spowodowały zaległości i niedobory w firmach zajmujących się przetworzoną żywnością i świeżymi produktami.

Wynikiem tego są puste półki w supermarketach u głównych sprzedawców detalicznych w całych Stanach Zjednoczonych.

Yahoo News poinformowało , że producenci łatwo psujących się produktów na Zachodnim Wybrzeżu płacą prawie trzykrotnie stawki za transport, aby wysyłać je zanim się zepsują. 

Dyrektor generalny firmy Owyhee Produce, która uprawia cebulę, arbuzy i szparagi na granicy Idaho i Oregonu, powiedział, że wstrzymuje wysyłkę cebuli do dystrybutorów detalicznych, dopóki koszty transportu nie spadną.

Dodał, że zakłócenia w transporcie w ciągu ostatnich trzech tygodni, spowodowane brakiem kierowców ciężarówek i niedawnymi burzami blokującymi autostrady, doprowadziły do ​​wzrostu kosztów transportu dla producentów owoców i warzyw, oprócz i tak już podwyższonych cen podczas pandemii. 

„Zazwyczaj wysyłamy ze wschodniego wybrzeża na zachodnie za około 7000 USD. Dzisiaj jest to gdzieś między 18 000 a 22 000 USD”.” – wyznał.

Producent mrożonych warzyw, Conagra Brands (CAG.N), oświadczył również, że dostawy z amerykańskich zakładów mogą być ograniczone przynajmniej przez następny miesiąc z powodu rosnącej liczby zakażeń wariantem Omikron.

Niedobory w amerykańskich supermarketach w ostatnich tygodniach stały się coraz częstszym problemem w całym kraju. Jessica Dankert, wiceprezes ds. łańcucha dostaw w grupie handlowej Retail Industry Leaders Association twierdzi że sytuacja niedługo się ustabilizuje. Jednak nie znikną problemy z łańcuchem dostaw i niedoborem w kadrze pracowników.

________________________