21 stycznia 2022

Republika Irlandii znosi prawie wszystkie ograniczenia związane z koronawirusem

Irlandzki rząd zgodził się na zniesienie prawie wszystkich obostrzeń Covid od soboty, w tym wszystkie wprowadzone w związku z wariantem Omikron.

Przełomowa i wyczekiwana przez wszystkich decyzja została ogłoszona przez premiera Micheala Martina w telewizyjnym przekazie do narodu.

Stałem tu podczas wielu mrocznych dni, ale dziś jest dobry dzień” – powiedział premier. .

Ludzie wiedzą, że rząd nie będzie nakładał ograniczeń na wolności osobiste na dłużej niż jest to konieczne. Dlatego od 6 rano jutro, większość restrykcji dotyczących zdrowia publicznego zostanie usunięta – dodał.

Zniesione zostaną również wymagania dotyczące dystansu społecznego oraz limity widzów na imprezach plenerowych i w pomieszczeniach.

Pełny powrót do pracy stacjonarnej rozpocznie się od poniedziałku.

Niemniej jednak niektóre wytyczne będą kontynuowane. Wymóg zakładania masek na twarz zostanie utrzymany co najmniej do końca lutego, a cyfrowa przepustka COVID będzie wymagana w przypadku podróży międzynarodowych.

Samoizolacja nadal pozostanie ważna dla osób z objawami.

Irlandia przekroczyła już szczyt piątej fali COVID-19 od początku pandemii.

Liczba zakażeń od początku tygodnia wynosi ok. 11 tys. – to o połowę mniej niż jeszcze dwa tygodnie temu.

Przy jednym z najwyższych poziomów szczepień w Europie Krajowy Zespół ds. Sytuacji Kryzysowych Zdrowia Publicznego uznał, że rząd federalny, nie ma żadnych podstaw do utrzymania ograniczeń.

Minister zdrowia Stephen Donnelly powiedział że w obecnej sytuacji chodzi o „znalezienie równowagi”.

Photo by Jacek Dylag on Unsplash