24 stycznia 2022

Belgia. Preparat Moderna nie będzie już podawany osobom poniżej 31 roku życia

Belgia w zeszłym miesiącu przestała stosować preparat Moderna przeciwko koronawirusowi dla osób poniżej 31 roku życia - donosi The Brussels Times.

Powodem takiej decyzji są wyniki duńskich badań które wskazują, że szczepienie szczepionką Moderna powodowało zwiększone ryzyko zapalenia mięśnia sercowego u młodych mężczyzn po pierwszej lub drugiej dawce w porównaniu ze szczepionką Pfizer.

Szczepionka firmy Pfizer (dwie dawki) jest obecnie zalecana przez belgijskie władze dla wszystkich osób w wieku poniżej 31 lat, w oparciu o zalecenia Najwyższej Rady ds. Zdrowia .

„Decyzja o podstawowym szczepieniu osób w wieku od 18 do 30 lat opiera się na międzynarodowej wiedzy o możliwych skutkach ubocznych, które występują bardzo rzadko. Podjęliśmy tę decyzję jako środek ostrożności” – powiedział The Brussels Times rzeczniczk ds. szczepień.

Jak donosi The Brussels Times ​​młodsze osoby, które otrzymały szczepionkę Moderna jako szczepienie podstawowe, „nie powinny się martwić”, zwłaszcza jeśli otrzymały szczepienia kilka miesięcy temu. „Ten efekt uboczny objawia się maksymalnie dwa miesiące po szczepieniu”. – poinformowano.

Belgijskie władze „uspokajają”:

„Zazwyczaj stan zapalny jest nieszkodliwy i ustępuje bez zauważenia, ale jeśli dostępna jest alternatywna szczepionka, rozsądniej jest nie podejmować żadnego ryzyka”.

Moderna będzie jednak nadal używana przez resztę kampanii szczepień przypominających, chyba że zmienią się naukowe spostrzeżenia dotyczące jej stosowania – wyznał Joris Moonens, rzecznik Agencji ds. Zdrowia.

Photo by Mufid Majnun on Unsplash

Źródło; The Brussels Times