24 stycznia 2022

Niemcy. Prokuratura zbada 42 przypadki wykorzystywania seksualnego w kościele katolickim

42 przypadki wykorzystywania seksualnego w niemieckim kościele katolickim będą badane przez niemieckiego prokuratora generalnego -donosi agencja "Belga".

Śledztwo jest następstwem raportu niemieckiego biura prawników wskazującego na nadużycia seksualne w arcybiskupstwie monachijskim i Freising. Rzecznik Prokuratury Generalnej, poinformował, że są to skargi pracowników Kościoła, którzy wciąż żyją. Prawnicy złożyli 41 spraw w sierpniu 2021 r. i kolejną w listopadzie.

Niezależny raport przedstawiony w czwartek w Niemczech poważnie zarzucił Benedyktowi XVI, który zrezygnował z funkcji papieża w 2013 r., ignorowanie nadużyć seksualnych wobec nieletnich w arcybiskupstwie monachijskim i we Freising, którym kierował w latach 1977-1982.

Według prawników, którzy przyczynili się do powstania raportu kardynał Joseph Ratzinger zanim został papieżem, nie zrobił nic, by usunąć czterech księży podejrzanych o wykorzystywanie seksualne nieletnich.

Poinformowano również że przypadki przemocy wobec nieletnich w latach 1945-2019 były systematycznie tuszowane „w celu ochrony instytucji Kościoła”.

Źródło; The Brusseles Times

Photo by Sam Loyd on Unsplash