28 lutego 2022

List otwarty ROSYJSKICH NAUKOWCÓW i DZIENNIKARZY przeciwko wojnie z Ukrainą

Już ponad cztery tysiące rosyjskich naukowców i dziennikarzy wyraziło swój sprzeciw wobec konfliktu na Ukrainie.

List otwarty opublikowano na stronie trv-science.ru.

Pod apelem o pokój wciąż przybywa podpisów, których obecnie jest ponad 4750.

Oto cała treść listu:

„My, rosyjscy naukowcy i dziennikarze naukowi, stanowczo protestujemy przeciwko działaniom militarnym rozpoczętym przez nasze siły zbrojne na Ukrainie.

Ten zgubny krok prowadzi do ogromnych strat w ludziach i podważa podstawy ustalonego systemu bezpieczeństwa międzynarodowego.

Odpowiedzialność za rozpętanie nowej wojny w Europie spoczywa w całości na Rosji. Nie ma żadnego rozsądnego uzasadnienia dla tej wojny.

Próby wykorzystania sytuacji w Donbasie jako pretekstu do przeprowadzenia operacji wojskowej są niewiarygodne. Nie ulega wątpliwości, że Ukraina nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa naszego kraju.

Wojna z nim jest niesprawiedliwa i szczerze mówiąc bezcelowa. Ukraina była i pozostaje krajem nam bliskim. Wielu z nas ma krewnych, przyjaciół i kolegów na Ukrainie.

Nasi ojcowie, dziadkowie i pradziadkowie wspólnie walczyli przeciwko nazizmowi. Rozpętanie wojny w imię geopolitycznych ambicji rosyjskich przywódców, kierujących się wątpliwymi historiozoficznymi fantazjami, jest cyniczną zdradą pamięci o nich.

Szanujemy ukraińską państwowość, która opiera się na naprawdę sprawnych instytucjach demokratycznych. Jesteśmy przychylnie nastawieni do europejskich wyborów naszych sąsiadów.

Jesteśmy przekonani, że wszystkie problemy w stosunkach między naszymi krajami mogą być rozwiązane w sposób pokojowy. Rozpętując wojnę, Rosja skazała się na międzynarodową izolację, na pozycję kraju pariasów.

Oznacza to, że my, naukowcy, nie będziemy już mogli prawidłowo wykonywać swojej pracy: badania naukowe są nie do pomyślenia bez pełnej współpracy z kolegami z innych krajów. Izolowanie Rosji od świata oznacza dalszą degradację kulturową i technologiczną naszego kraju, bez żadnych pozytywnych perspektyw.

Wojna z Ukrainą to krok do nikąd. Mamy gorzką świadomość, że nasz kraj, który w decydujący sposób przyczynił się do zwycięstwa nad nazizmem, stał się teraz inicjatorem nowej wojny na kontynencie europejskim.

Żądamy natychmiastowego zaprzestania wszelkich działań militarnych przeciwko Ukrainie.

Żądamy poszanowania suwerenności i integralności terytorialnej państwa ukraińskiego. Żądamy pokoju dla naszych krajów”.

Pełna lista podpisów: https://trv-science.ru/2022/02/we-are-against-war-all/

Photo by Euan Cameron on Unsplash

___________________________