4 marca 2022

Rekordowa liczba uchodźców przekroczyła już granicę Ukrainy

Polacy otwierają swoje serca, portfele i prywatne mieszkania dla uchodźców z Ukrainy.

Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę setki tysięcy osób porzuca swoje domy i szuka schronienia za granicą.

Według danych UNHCR od 24 lutego granice Ukrainy przekroczyło ponad 1 milion osób.

Tylko jednego dnia, 3 marca Polska Straż Graniczna odprawiła 99 200 tys. osób. Łącznie od konfliktu na Ukrainie 672 500 osób znalazło schronienie w Polsce – podało MSWiA.

Według danych MSZ blisko 280 tys. to obywatele Ukrainy, a ok. 2,5 tysiąca to Polacy. Całkiem sporą grupę, trudną do oszacowania stanowi grupa mężczyzn zaliczanych do studentów z krajów azjatyckich czy afrykańskich z Uzbekistanu, Indii, Nigerii, Algierii, Maroka, Afganistanu czy Pakistanu.

Jest to najszybszy exodus uchodźców w tym stuleciu – podała Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Z lotniska w Katowicach do Uzbekistanu i Kazachstanu, 3 marca wyleciało 612 uchodźców. W dniu jutrzejszym z Katowic zaplanowano 3 rejsy do Uzbekistanu (ok. 700 pasażerów) – poinformował Paweł Szefernaker na TT.

Bardzo prawdopodobne że to nie koniec.

Szacuje się, że w niedługim czasie pomocy będzie potrzebować prawie 4 miliony Ukraińców.

Według ONZ co najmniej 12 milionów osób obecnie potrzebuje pomocy humanitarnej na Ukrainie.

Pieniądze za przyjmowanie uchodźców i na pomoc uchodźcom szykuje Unia Europejska.

„Pracujemy, by wesprzeć finansowo uchodźców i kraje członkowskie, do których trafiła ich największa liczba” – powiedziała unijna komisarz ds. wewnętrznych Ylva Johansson.

Radio RMF podaje nieoficjalnie, że jest mowa o tym, by cały fundusz liczył 500 mln euro, spora część tych funduszy miałaby trafić do Polski.

Polski Fundusz Rozwoju pomaga

Polski Fundusz Rozwoju (PFR) zdecydował się na bezpłatne udostępnienie uchodźcom z Ukrainy 650 mieszkań zbudowanych w ramach rządowego programu mieszkaniowego. Pozwoli to na co najmniej pół roku ulokować ok 2 500 uchodźców z Ukrainy.

Mieszkania udostępnione będą w 3 lokalizacjach: Krakowie, Dębicy oraz Mińsku Mazowieckim. Fundacja zobowiązała się również na sfinansowanie wyposażenia mieszkań w meble oraz podstawowy sprzęt AGD tak, aby były jak najszybciej gotowe do zamieszkania a pracownicy i wolontariusze PFR pomogą zakwaterowaniu uchodźców oraz zapewnieniu im potrzebnych środków (np. ręczników, zastawy kuchennej, itp.).

Udostępnianie mieszkań będzie prowadzone w ścisłej współpracy z wojewodami oraz urzędami wojewódzkimi mazowieckim, małopolskim oraz podkarpackim, które koordynują pomoc dla uchodźców z Ukrainy. – poinformowało PFR.

Polski Rząd zapowiada ulgi

Według komunikatu opublikowanego przez Ministerstwo Finansów obywatele Ukrainy przebywający w Polsce zostaną zwolnieni od podatku od darowizn i spadków. – Nieopodatkowana pomoc może dotyczyć np. udostępnienia lokalu mieszkalnego, żywności, sfinansowanie leczenia czy też opłacenie nauki i kursów pozwalających na zmianę kwalifikacji zawodowych.(..) Osobom fizycznym pomagającym Ukraińcom przyznane będą ulgi, a firmy będą mogły wliczyć pomoc w koszty.  – wylicza Artur Soboń.

Tym samym osoby i firmy, które zaangażowały się w pomoc dla uchodźców przekazując pieniądze i dary rzeczowe za pośrednictwem zarejestrowanych na terenie UE i EOG organizacji pozarządowych, mogą odliczyć darowizny w rocznym zeznaniu PIT lub CIT.

Zwolnienie wstępnie ma obowiązywać od 24 lutego do 31 grudnia 2022 r.

Społeczne wsparcie

Osoby, które zdecydują się oddać krew mogą znaleźć najbliższy punkt krwiodawstwa na stronie https://krwiodawcy.org/krew-dla-ukrainy

Zbiórkę potrzebnych darów rzeczowych ogłosił Polski Czerwony Krzyż. Szczegóły można znaleźć na stronie: https://pck.pl/zbiorka-darow-rzeczowych-dla-cuhcodzcow-z-ukrainy/

Na zbiórce https://pomagam.pl/solidarnizukraina zebrano już ponad 9 milionów złotych.

Wybrane organizacje które pomagają na Ukrainie są dostępne pod linkiem:  https://pomagamukrainie.gov.pl/.

_______________________________