4 marca 2022

USA. Stan Iowa zakazuje transpłciowym mężczyznom uprawiania sportów kobiecych

Stan Iowa wprowadził ustawę zakazującą mężczyznom podającym się za kobiety udziału w szkolnych dyscyplinach sportowych dla kobiet i dziewcząt.

Stan Iowa dzięki temu posunięciu dołączył do dziesięciu innych stanów takich jak Floryda, Teksas i Tennessee, które wprowadziły takie prawo w ciągu ostatnich dwóch lat. W Południowej Dakocie gubernator Kristi Noem podpisał ustawę o uczciwości w sporcie w zeszłym miesiącu.

Republikańska gubernator nazwała ustawę „zwycięstwem sportu dziewcząt w stanie Iowa”.

„Żadna ilość talentu, treningu ani wysiłku nie zrekompensuje naturalnej fizycznej przewagi, jaką mężczyźni mają nad kobietami. To po prostu rzeczywistość ludzkiej biologii” – powiedziała Kim Reynolds. „Zmuszanie kobiet do konkurowania z samcami jest jest absolutnie niesprawiedliwe”.

W ustawie uregulowano podstawy kto może brać udział w zawodach oraz wprowadzono zapis, że uczniowie, którzy doznają „bezpośredniej lub pośredniej krzywdy” w wyniku konkurowania z przedstawicielem płci przeciwnej, mogą pozwać szkoły lub inne organizacje edukacyjne o odszkodowanie. Uczniowie mogą również wnieść powództwo cywilne, jeśli spotkają się z odwetem za zgłoszenie naruszenia.

Przepis wchodzi w życie natychmiast.

Photo by Oksana Taran on Unsplash

_______________________