6 maja 2022

Bank w Holandii podjął decyzję o powiązaniu transakcji płatniczych z emisją CO2

Drugi co do wielkości bank w Holandii raportuje teraz emisje CO2 z każdej dokonanej płatności.

Pierwszy holenderski (być może także europejski) bank dołączył do wyznawców zapobiegania „zmianom klimatycznym” i podjął decyzję o powiązaniu transakcji płatniczych z emisją CO2.

Rabobank jest pierwszym holenderskim bankiem, który zapewnia swoim klientom wgląd w emisje CO2 z każdej dokonanej płatności. W ten sposób bank chce zwiększyć świadomość klimatyczną wśród swoich konsumentów. 

Analiza CO2 na podstawie płatności

Aplikacja bankowa dzieli wydatki klientów na różne kategorie, takie jak artykuły spożywcze, transport, odzież i wakacje.

 „Oczywiście nie znamy dokładnych produktów, które ktoś kupuje w supermarkecie, więc emisje CO2 pozostają szacunkiem. W obliczeniach bierzemy pod uwagę samą płatność, a nie rzeczywisty rachunek. Klienci mogą udzielić dodatkowych informacji, jeśli jedzą mięso lub posiadają samochód, co pozwala nam na dokładniejsze obliczenia” – mówi Product Manager Banku.

 „Pomaganie ludziom w dokonywaniu bardziej zrównoważonych wyborów oznacza dobrą wiadomość dla klimatu. Wiedza o tym, jak Twoje zachowanie wpływa na klimat, może pomóc Ci w podjęciu innych decyzji. Być może zmniejszysz ilość kupowanych nowych ubrań. To nie tylko dobre dla klimatu, ale także dla twojego portfela”. 

„Oprócz uzyskania wglądu w swoje emisje CO2, ludzie otrzymują również wskazówki, jak podejmować bardziej zrównoważone decyzje. Klienci mogą otrzymać dodatkowe informacje, takie jak emisje CO2 podczas jazdy samochodem z Amsterdamu do Paryża lub ile CO2 wytwarzasz biorąc prysznic przez 5 minut”. – czytamy w oświadczeniu holenderskiego banku.

Bank już rozdaje bony rolnikom, którzy walczą z emisją CO2. „Czynimy konsumentów częścią rozwiązania, tak jak robimy to w przypadku zrównoważonych rolników, którzy mogą zarobić na kredyty węglowe, przechowując węgiel na swoich polach. Osiem milionów naszych konsumentów może coś zmienić i walczyć ze zmianą klimatu, zmieniając swoje wzorce konsumpcji w kierunku mniejszego śladu węglowego. Na przykład kupując inną, mniej emisyjną żywność” – powiedziała Barbara Baarsma, dyrektor holenderskiego Rabobanku.

Nowe narzędzie Rabobanku jest dobrowolne. Można z niego korzystać w aplikacji bankowej bezpłatnie i bez żadnych zobowiązań oraz samodzielnie decydować, kiedy się zarejestrować i wyrejestrować.

Rabobank opracował tę funkcję we współpracy z Ecolytiq, zieloną firmą FinTech, w której naukowcy i eksperci techniczni pracują nad zapewnieniem wglądu w emisje CO2 związaną z konsumpcją.

Photo by micheile dot com on Unsplash

____________________________