6 maja 2022

FDA ogranicza stosowanie preparatów Johnson & Johnson ze względu na ryzyko zakrzepów krwi

Preparat został podany ponad 18 milionom osób w USA.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) oświadczyła 5 maja, że szczepionka Johnson & Johnson, którą przyjęło ponad 18 milionów Amerykanów, może potencjalnie powodować „zagrażające życiu zakrzepy krwi”, tym samym uzasadnia „ograniczenie dozwolonego stosowania szczepionki ”.

„Po przeprowadzeniu zaktualizowanej analizy, oceny i zbadania zgłoszonych przypadków, FDA ustaliło, że ​​ryzyko zakrzepicy z zespołem małopłytkowości (TTS), zespół rzadkich i potencjalnie zagrażających życiu zakrzepów krwi w połączeniu z niskim poziomem płytek krwi pojawia się około jednego do dwóch tygodni po podaniu szczepionki na COVID-19, uzasadnia to ograniczenie dozwolonego stosowania szczepionki” – oświadczyło FDA.

Przypadki TTS zwykle zaczynają się jeden lub dwa tygodnie po szczepieniu. Objawy obejmują duszność, uporczywy ból brzucha, ból w klatce piersiowej, obrzęk nóg, objawy neurologiczne, takie jak bóle głowy lub niewyraźne widzenie, czerwone plamki tuż pod skórą zwane wybroczynami poza miejscem szczepienia.

Do 18 marca tego roku FDA i amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) zidentyfikowały 60 potwierdzonych przypadków TTS, w tym 9 śmiertelnych.

Szczepionka Johnson and Johnson w USA została dopuszczona do użycia w nagłych wypadkach w lutym zeszłego roku. 

Decyzja została podjęta na podstawie tak zwanych dowodów naukowych, w tym danych z badania fazy 3, wykazując skuteczność szczepionki – 85%, zapewniając ochronę przed hospitalizacją i śmiercią związaną z COVID-19, począwszy od 28 dni po szczepieniu.

Photo by CDC on Unsplash

_____________________________