6 maja 2022

Pierwszy kraj w Afryce uczynił Bitcoin swoją oficjalną walutą

Republika Środkowoafrykańska, kraj w sercu Afryki z około 5 milionami mieszkańców, zalegalizował bitcoin jako oficjalną walutę na równi z frankiem środkowoafrykańskim.

RŚA uznawana za jedną z najbiedniejszych gospodarek świata, jest pierwszym krajem w Afryce, który zdecydował się na taki krok.

Jego własna waluta jest słaba i znikomy procent społeczeństwa posiada bankowe rachunki bieżące. Kolejnym krokiem RŚA będzie rozpoczęcie szeroko zakrojonej infrastruktury sieciowej która jest niezbędna do transakcji bitcoinem. Dostęp do internetu w kraju posiada zaledwie kilkanaście procent mieszkańców.

Republika Środkowoafrykańska stała się jednym najodważniejszych i najbardziej wizjonerskich krajów na świecie – oświadczyła kancelaria prezydenta.

„Prezydent Republiki, głowa państwa, profesor Faustin Archange Toudera, z satysfakcją i entuzjazmem odnotował jednogłośną decyzję Zgromadzenia Narodowego w sprawie projektu ustawy, która ustanawia ramy dla kryptowalut i ustanawia Bitcoin jako oficjalną walutę w Republice Środkowoafrykańskiej. Przyjęcie Bitcoina jako oficjalnej waluty jest kluczowym krokiem w otwieraniu nowych możliwości dla naszego kraju”.

Szacuje się że dzięki tej historycznej decyzji kraj wejdzie w nową fazę odbudowy gospodarczej i wzrostu. Jeśli projekt zakończy się sukcesem inne kraje afrykańskie mogą pójść w jego ślady.

Entuzjaści kryptowalut przewidują, że to tylko kwestia czasu, zanim kolejne kraje również zaakceptują Bitcoin jako walutę. 

„Świat może wydawać się ciemny, ale w zeszłym roku Salwador rozpalił ogień wraz z przyjęciem Bitcoina. I ten ogień rozprzestrzenił się teraz na Afrykę”.

Popularność kryptowalut w Afryce rośnie

Według Chrisa Maurice, dyrektora generalnego Yellow Card — giełdy kryptograficznej z siedzibą w Lagos w Nigerii handel kryptowalutami zyskał popularność na całym afrykańskim kontynencie.

„Jeśli chodzi o scenę kryptograficzną i wszystko inne, sprawy rozwijają się bardzo szybko na całym kontynencie, ale szczególnie w Nigerii, RPA, Ghanie i Kenii” (..) „W tym momencie jest tylko kwestią czasu, zanim rozszerzy się na resztę kontynentu”.– powiedział Maurice w wywiadzie dla Cointelegraph. 

Dyrektor generalny Yellow Card stwierdził, że transakcje kryptowalutami są logiczną opcją dla społeczności Afrykańskiej poza kontrolą rządu. Biorąc pod uwagę trudności związane z dostępem do podobnych, tradycyjnych opcji, bitcoin ma potencjał do szybkich transakcji i samodzielnego przechowywania pieniędzy.

Zaznaczył również że kryptowaluta może być postrzegana jako alternatywne źródło dochodu dla mieszkańców kontynentu.  

Pierwszym państwem na świecie, które ustanowiło bitcoin jako oficjalny środek płatniczy był w 2021 roku Salwador. Decyzji nie pochwalił Bank Światowy, który odmówił pomocy przy wdrażaniu kryptowaluty.

Photo by Kanchanara on Unsplash

________________________