8 maja 2022

Dotknięta pogłębiającym się kryzysem Sri Lanka po raz drugi ogłosiła stan wyjątkowy

Stan wyjątkowy ogłosił prezydent Sri Lanki Gotabaya Rajapaksa, powołując się na „bezpieczeństwo publiczne i ochronę porządku publicznego poprzez utrzymanie dostaw i usług niezbędnych do życia społeczności”.

Dotknięta pogłębiającym się kryzysem Sri Lanka po raz drugi w ciągu pięciu tygodni ogłosiła stan wyjątkowy który został wprowadzony 6 maja o północy. Pierwszy stan wyjątkowy ogłoszono 1 kwietnia 2022 r.

Decyzja zapadała po tym jak ponad 2000 związków zawodowych na Sri Lance zorganizowało w piątek strajk w całym kraju, przeciwko zadłużeniu zewnętrznemu oraz domagając się rezygnacji prezydenta Rajapaksy i całego rządu z powodu głębokiego kryzysu gospodarczego. 

Sri Lanka boryka się z poważnymi niedoborami żywności i prądu, co zmusza kraj do szukania pomocy z zewnątrz. Recesja jest przypisywana niedoborom walutowym w wyniku ograniczeniu turystyki spowodowanej pandemią Covid-19. 

Kraj nie jest w stanie kupić wystarczającej ilości paliwa i gazu, a miejscowa ludność pozbawiona jest podstawowych produktów i udogodnień. 

Prezydent na specjalnym spotkaniu zwrócił się do premiera Mahindy Rajapaksy o odstąpienie od władzy jako rozwiązanie trwającego kryzysu politycznego. 

Daily Mirror poinformował że na specjalnym spotkaniu prezydenta i ministrów premier Rajapaksa oświadczył, że jeśli nowy rząd rozwiąże kryzys gospodarczy i przyniesie natychmiastowe rozwiązanie, to udzieli mu błogosławieństwa.