27 maja 2022

Amerykańskie lotnisko wdroży biometryczną technologię rozpoznawania twarzy

Drugie co do wielkości lotnisko na Florydzie planuje tym roku wdrożyć zaawansowane technologicznie oprogramowanie do rozpoznawania twarzy na wszystkich bramkach wejściowych.

Międzynarodowy Port Lotniczy Miami (MIA) ogłosił, że do 2023 r. ponad 130 bramek pokładowych będzie wyposażonych w technologię biometrycznego rozpoznawania twarzy. Technologia ma być „największym wdrożeniem biometrii na lotnisku w USA”.

„Projekt będzie obejmował inteligentną ścieżkę SITA , która umożliwia pasażerom korzystanie z danych biometrycznych twarzy jako karty pokładowej przy użyciu technologii firmy NEC ” – poinformowała branżowa publikacja Biometric Update.

Korzystając z rozwiązania Smart Path firmy SITA, które wykorzystuje platformę identyfikacji biometrycznej NEC, pasażerowie podejdą do kamery przy bramce wejściowej, a ich zdjęcie zostanie wykorzystane do potwierdzenia tożsamości i zezwolenia na podróż w ciągu kilku sekund. 

MIA i US Customs and Border Protection (CBP) po raz pierwszy przetestowały biometryczne wejście na pokład już w 2019 roku podczas programu pilotażowego z wybranymi liniami lotniczymi, wynikiem było znaczne skrócenie czasu wejścia na pokład.

„Nie możemy się doczekać, aby poprawić wrażenia naszych pasażerów dzięki najnowocześniejszemu rozwiązaniu w zakresie wchodzenia na pokład. MIA jest obecnie najbardziej ruchliwym lotniskiem w USA pod względem podróży międzynarodowych i nadal co miesiąc ustanawia nowe rekordy liczby pasażerów. Biometryczne wejście na pokład jest jednym z głównych kroków, jakie podejmujemy, aby utorować drogę do dodatkowego wzrostu w nadchodzących latach”.

– oświadczył Ralph Cutié, dyrektor MIA.

Normalizacja oprogramowania do rozpoznawania twarzy wzbudza obawy dotyczące wolności i prywatności.

_________________________