Światowe Forum Ekonomiczne już w 2019 r. uruchomiło program „ Medycyna z nieba ”, której celem jest dostarczanie szczepionek osobom zamieszkującym tereny wiejskie.
„Inicjatywa „Medicine from the Sky” pokazała, że kraj może z powodzeniem wykorzystać najnowocześniejszą technologię dronów, aby nikt nie pozostał w tyle, jeśli chodzi o dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej. Mamy nadzieję, że dalsze etapy tego projektu wprowadzą drony do głównego nurtu opieki zdrowotnej” – powiedział Jyotiraditya Scindia, indyjski minister lotnictwa cywilnego.
Według WEF organizacja przeprowadziła ponad 300 prób dostarczania szczepionek i obecnie planuje rozszerzyć zakres o dostarczanie krwi i lekarstw, które często są potrzebne na obszarach wiejskich.
Medicine from the Sky została wdrożona tylko w stanie Telangana, obecnie rozszerzana jest na inne części regionu, w szczególności pas Himalajów, gdzie izolowane społeczności będą obsługiwane za pomocą dronów. Medycyna z nieba odegrała również kluczową rolę w większej liberalizacji polityki lotniczej w regionie.
Dodatkowo, częścią programu jest gromadzenie danych, w szczególności danych geoprzestrzennych dotyczących indyjskich obszarów wiejskich.
WEF przewodzi również próbom w USA nad transportem narządów i opracowuje logistykę transferu narządów dronami tłumacząc, że takie dostawy są realnym potencjalnym rozwiązaniem na przestoje w transporcie drogowym.
źródło; https://www.weforum.org/impact/drones-delivering-vaccines/
fot. Pixabay
________________________