26 sierpnia 2022

Whole Foods pozwany za twierdzenie, że ich wołowina nie zawiera antybiotyków

Pozew zbiorowy przeciwko Whole Foods- pioniera naturalnej żywności, twierdzi, że część sprzedawanego mięsa zawiera antybiotyki, mimo że sieć 300 sklepów oświadcza kupującym, że tak nie jest.

Pozew, złożony we wtorek, 23 sierpnia, pochodzi od konsumentów, którzy robią zakupy w sklepach Whole Foods w południowej Kalifornii wspieranych przez organizację zajmującą się dobrostanem zwierząt.  

„Bez antybiotyków” – hasło reklamowe giganta Whole Foods według konsumentów jest nieprawdziwe.

Powodowie twierdzą, że slogan Whole Foods jest kłamstwem, ponieważ testy wykazały, że wołowina sieci sklepów spożywczych zawiera antybiotyki .

Oświadczenia o braku antybiotyków nie są zatem weryfikowane. 

Whole Foods sprzedaje co najmniej 42 produktów z wołowiny jako rzekomo wolne od antybiotyków i narzuca wyższe ceny na podstawie swoich twierdzeń. Mięso bez antybiotyków może kosztować nawet o 20% więcej, a 75% konsumentów jest gotowych zapłacić za nie więcej.

W kwietniu 2022 r. Farm Forward opublikował wyniki badań dotyczące mięsa Whole Foods pod kątem antybiotyków. Niektóre z nich mogą być stosowane do przyspieszania wzrostu zwierząt. Mimo tego produkty w sklepie oznaczone są jako „organiczne” i „bez antybiotyków”.

Badanie opublikowane niedawno w czasopiśmie „Science” wykazało że, aż 22% bydła objętego programem Animal Welfare Certified — który jest używany przez Whole Foods pochodzi z hodowli, gdzie regularne stosuje się antybiotyki.

„Mamy twarde dowody nie tylko na to, że mięso na półkach Whole Foods może być wprowadzane na rynek jako zwodniczo jako pozbawione antybiotyków, ale że problem rozciąga się na całą branżę” – powiedział w oświadczeniu Andrew deCoriolis, dyrektor wykonawczy Farm Forward. 

Oszukani klienci domagaja się aby firma Whole Foods zmieniła sposób sprzedaży wołowiny i wypłacała odszkodowanie karne kupującym, którzy przepłacili za mięso, uważając je za wolne od antybiotyków. 

Farm Forward ostrzegł, że obecność antybiotyków w wołowinie stwarza „poważne zagrożenie dla zdrowia”, ponieważ przyczynia się do powstawania bakterii opornych na antybiotyki które mogą powodować infekcje a istniejące leki nie byłyby w stanie skutecznie ich leczyć.

„Konsumenci płacą więcej za wsparcie systemu, który jest absolutnym przeciwieństwem tego, co próbują wspierać” – powiedział Gretchen Elsner, jeden z prawników wnoszących pozew.

źródło; naturalnews/ cbsnews

Photo by iStrfry , Marcus on Unsplash

_____________________________