5 września 2022

Iran zamyka granice i wstrzymuje loty

Do niebezpiecznych incydentów dochodzi teraz w Iranie. Kraj zamyka granice z Irakiem i wstrzymuje wszelkie loty w tym kierunku.

Powodem są zamieszki, które mają miejsce na tym terenie. Kuwejt, który sąsiaduje z Irakiem od południa również apeluje do obywateli aby opuszczali ten kraj. To dopiero początek niepokojów społecznych w tym regionie.

ZAMIESZKI U SĄSIADA

Wiceminister Spraw Wewnętrznych Iranu Majid Mirahmadi przekazał do publicznej wiadomości prośbę aby mieszkańcy tego terytorium powstrzymali się od podróży do Iraku do odwołania.

Komunikat ten pojawił się w mediach oraz w państwowej telewizji. Sytuacja nie jest łatwa do opanowania bo właśnie teraz miliony Irańczyków przygotowywali się do corocznej pielgrzymki, której celem są święte miejsca w Iraku.

Jedni ten komunikat na pewno zrozumieją. Władze się jednak obawiają, że tych, którzy nie uszanują tej decyzji również nie zabraknie.

WIELE OSÓB JUŻ TAM JEST

Wielu mieszkańców Iranu taką podróż zaplanowało już wiele wcześniej. To również wyzwanie dla służb, aby bezpiecznie ściągnąć ich do swojej ojczyzny.

Ci obecnie czekają na lotnisku na pomoc. Taki sam problem mają również mieszkańcy Kuwejtu. We wtorek linie lotnicze Emirates wstrzymały również loty do Bagdadu. W niebezpieczeństwie zostało wiele osób.

GORĄCO W STOLICY

Powodem zamieszek w stolicy Iraku była informacja Szyickiego Duchownego Muktada As-Sadr, który poinformował opinię publiczną, że odchodzi z polityki.

Jego zwolennicy przypuszczają atak na Pałac Republikański. Posiedzenie Rządu Iraku musiało zostać odwołane ponieważ demonstranci wtargnęli do jego siedziby.

Premier tego kraju nie zapowiedział, kiedy zostaną wznowione narady. W całym kraju sytuacja zrobiła się napięta i niebezpieczna. Wprowadzono godzinę policyjną. Na ten moment wiemy, że w zamieszkach zginęło co najmniej 20 osób.


KRYZYS POLITYCZNY NAJWIĘKSZY OD LAT

As-Sadr uzyskał wyjątkowo wysokie zaufanie społeczne. W październikowych wyborach zdobył najwięcej mandatów. Nie było ich jednak wystarczająco dużo aby utworzyć rząd większościowy.

Ta sytuacja doprowadziła do jednego z największych kryzysów politycznych w historii tego narodu. Mieszkańcy Iraku po raz kolejny pokazują, że nie są obojętni na to co się dzieje na ich podwórku. Nie wiadomo kiedy i w jaki sposób ta sytuacja się zakończy.

__________________________