19 września 2022

Dania zabrania tłuszczów trans. Efekty mówią same za siebie

Pismo „PNAS” opublikowało przełomowe badania dotyczące zakazanych w Danii izomerów trans kwasów tłuszczowych w żywności. Jak się okazuje- nie wszystkie zakazy państwowe muszą być złe. Duńczykom żyje się dużo lepiej, bo są zdrowsi.


TŁUSZCZE TRANS- PRZYJACIEL EUROPEJCZYKA

Tłuszcze trans to nic innego jak nienasycone kwasy tłuszczowe, które posiadają wiązania chemiczne typu trans. Najczęściej jest to dodatek do żywności bardzo przetworzonej.

Dzięki nim produkcja takiego jedzenia jest o wiele tańsza. W dodatku takie pokarmy potrafią dłużej poleżeć zarówno na półkach sklepowych jak i w domu.

Jest to ważny argument ponieważ ich brak mógłby spowodować drożyznę i głód. Nie oznacza to jednak, że tłuszcze te są niezbędne i nie można ich zamienić innymi składnikami.

Przekonali się o tym Duńczycy, którzy w swoich dietach nie mają tego składnika. Obecnie bardzo łatwo go znaleźć np. w Polsce kupując: fast foody, chipsy, słodycze, margarynę czy zupki instant.

O tym, że składniki te są niezdrowe nie trzeba wiele mówić. Badania mówią jasno, że ich spożycie wiąże się z zwiększonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych. Te powodują plagę zgonów na całym świecie, w coraz młodszym wieku.


Duńczycy zaprzestali spożywania tłuszczów trans w 2003 roku. Wtedy poprzez specjalne rozporządzenie zakazano używania tych składników do produkcji wszelkich pokarmów.

Minęło sporo czasu od tamtego momentu a efekt tych działań jest zdumiewający. Mówią o tym badania.

Te najnowsze pokazują, że państwowy zakaz uratował w ciągu 16 lat życie niemal 1200 osobom z chorobami serca.

Dodatkowo poprawił jakość życia i zdrowia wielu Duńczykom. Zadaniem badaczy uniwersytetu w Liverpoolu było sprawdzenie jak zakaz tych tłuszczów wpłynął na zdrowie młodszych jak i starszych.

Uczestnikami były osoby w wieku od 25 do 84 lat. Badacze podkreślają, że zabieg spowodował o ok 11 procent mniejszy odsetek zgonów z powodu chorób układu krążenia.

Co ważne, największa część z tych osób dotyczy ludności najbiedniejszej, której nie stać na wyroby spożywcze wysokiej klasy.

TO DOPIERO POCZĄTEK

Badania te pokazują dopiero kamień milowy pozytywnych skutków w tym kraju. Dziesięć lat to długi okres lecz należy wziąć pod uwagę, że zyskały na tym głównie osoby, które borykały się już z chorobami serca.

Najważniejsze w utrzymaniu zdrowia jest profilaktyka i zapobieganie chorobom. Wspomniany zakaz będzie idealny aby to zrobić. Możemy więc liczyć na to, że statystyki dotyczące zdrowia Duńczyków z każdym rokiem będą się poprawiać.

ZAKAZ, KTÓRY RATUJE ŻYCIE

Autorzy badań podkreślają również, że tego typu przepis poprawiłby znacząco jakość życia i zdrowie ludzi na całym świecie.

Dlaczego więc inne kraje nie podążają tą ścieżką? Trudno na te pytanie odpowiedzieć.

______________________________