19 września 2022

Szwecja i Nowa Zelandia luzuje obostrzenia związane z Covid 19

Mamy już wrzesień i pierwsze infekcje związane z tą porą roku, które są czymś absolutnie naturalnym. Naturalne niestety nie były przez ostatnie 2 lata.

Teraz wygląda na to, że świat wraca do normalności. Tego typu przykładem jest Szwecja, która w tym momencie luzuje obostrzenia związanie z pandemią koronawirusa.

Dołącza do Niej Nowa Zelandia, która zasłynęła z najbardziej rygorystycznych zakazów w Europie.

SZWECJA BEZ KONTROLI GRANICZNYCH

Informację taką ogłosił szwedzki rząd w miniony poniedziałek. Od teraz na lotniskach nie zobaczymy kontroli granicznych podróżujących z Unii Europejskiej.

W dodatku nikt nie będzie sprawdzał czy jesteśmy zaszczepieni czy nie. Tym samym niezaszczepieni nie będą zmuszani do wykonywania testów.

Jak podkreśla szwedzki minister handlu- taka decyzja opiera się na ocenie Urzędu Zdrowia Publicznego, który uznał, że ten środek kontroli nie jest już konieczny.

POLUZOWANIE PASA W KRAJU

Dobrą wiadomość otrzymali również mieszkańcy Szwecji. Oni również będą mieć teraz lżej. Jak dowiadujemy się, tamtejszy rząd poluzował również obostrzenia dla mieszkańców tego kraju.

Od teraz niewymagane będzie okazywanie zaświadczeń o zaszczepieniu przeciw covid-19 w miejscach publicznych. Tym samym znosi się obowiązek przymusowych szczepień na tym terenie.

Nie będzie również żadnych limitów zgromadzeń zarówno na świeżym powietrzu jak i w pomieszczeniach. Czy to oznacza, że czeka nas nareszcie normalna: jesień, zima i wiosna w Europie?

Pozostaje liczyć na to, że inne kraje pójdą za ciosem i wezmą przykład ze Szwecji. Zrobiła to już Nowa Zelandia, która dotychczas słynęła z najbardziej rygorystycznych przepisów. Te według rządzących miały powstrzymać pandemię w tym kraju.

W NOWEJ ZELANDII RÓWNIEŻ SPOKOJNIEJ

Tutaj również dobre informacje dla mieszkańców jak i turystów. Od teraz nie będą musieli używać maseczek, choć te nadal będą obowiązywały w placówkach medycznych i domach opieki. Wprowadzone zmiany dotyczą również samej kwarantanny.

Od teraz izolacja będzie dotyczyła tylko i wyłącznie osób zakażonych. Będzie ona trwała 7 dni. Co ciekawe, tamtejszy rząd zapowiedział już wycofanie obowiązku szczepień.

Według nowych przepisów to pracodawca będzie musiał podjąć decyzję na temat szczepień pracowników w jego firmie. Odetchną również turyści, którzy chcieliby odwiedzić ten kraj.

Teraz jest na to idealny moment, bo to początek sezonu turystycznego. Od 26 września nie będzie wymagane już zaszczepienie się.

Warto podkreślić, że jest to państwo, które zaraz za Chinami wprowadziło największe covidowe rystrykcje. Zamknięto granice dla turystów a obywateli zmuszono do szczepienia i zostania w domach.

Photo by Jon Flobrant on Unsplash

___________________________