3 października 2022

Fotowoltaika w bloku? Niemcy mówią tak

Niemcy montują na swoich balkonach mini instalacje fotowoltaiczne. Te dzięki efektowi skali mają pomóc narodowi przejść przez kryzys energetyczny.

Inwestycja na pierwszy rzut oka nie wygląda na opłacalną dla obywatela. Ostatecznie uzyskuje on niemałe dofinansowanie od państwa. To powoduje, że chętnych na te rozwiązania nie brakuje.

CIEMNA BALUSTRADA

Ten sposób pozyskiwania energii zyskuje coraz większą popularność w niemieckim Düsseldorfie. Jak uważają lokalne władze- choć instalacje nie są w stanie wyprodukować tyle energii co duże panele, to cały zabieg może przynieść ogromne korzyści.

Plusem takiego rozwiązania jest również łatwość montażu oraz prostota. Zarówno umiejscowienie paneli jak i podłączenie ich do sieci odbywa się bez pomocy specjalisty.

Wszystko Niemcy wykonują sami. Nie oznacza to, że od teraz każdy Niemiec staje się ekspertem od sieci fotowoltaicznych. Po prostu są to niewielkie urządzenia, które składają się maksymalnie z dwóch modułów.

Można je z łatwością zainstalować na barierce balkonowej. Następnie w zestawie znajduje się mikro-inwenter, który przetworzy prąd stały na zmienny.

Dzięki temu urządzeniu taką instalację można wpiąć do gniazdka. Cały zabieg nie zajmuje wiele czasu ani nie wymaga specjalistycznej wiedzy lub ukończonych kursów.

EFEKT SKALI

Nie można spodziewać się, że dwa moduły fotowoltaiczne zabezpieczą standardowe mieszkanie w prąd. Jest to całkowicie niewykonalne.

Jednak Niemcy tutaj liczą na efekt skali. Im więcej osób zaopatrzy się w mikro-farmę tym większa oszczędność energii nastąpi dla państwa.

Jak podają eksperci- pojedynczy moduł o mocy 380W może wyprodukować ok 280 kWh energii elektrycznej rocznie. Czy to dużo? Niekoniecznie.

Jeśli jednak pomnożymy tę liczbę przez ilość osób, która skorzysta z tego rozwiązania- robią się zdumiewające oszczędności energetyczne.

ILE TO KOSZTUJE?

Taki zestaw to niestety niemały wydatek. Zgodnie z obecnymi cenami może on kosztować od 350 do nawet 600 euro. Centrum Doradztwa Konsumenckiego w Düsseldorfie mówi o oszczędnościach z tytułu tej inwestycji sięgających ok 66 euro rocznie.

Czy to dużo? Zdecydowanie nie. Pomysł jednak się przyjmuje ponieważ mieszkańcy tego miasta otrzymali na inwestycję dofinansowanie.

Kwota jaką Niemcy mogą pozyskać to maksymalnie 400 euro i 50 procent kosztów instalacji. Zakładając, że instalacja będzie kosztować 500 euro, mowa tutaj o zwrocie sięgającym 250 euro. Oznacza to, że zakup w tym przypadku zwróci się za ok 4 lata.

__________________________