Wyjątkowe, klimatyczne zdjęcia, artystka przedstawia w czerni i bieli ponieważ uważa, że światło jest ważniejsze niż kolor. Obrazy ukazują chwile czułości seniorów, tematu o którym w mediach się nie mówi a co więcej spycha na marginaes lub uważa za TABU. Poprzez swoje obrazy Kanadyjska fotografka Arianne Clément chce nam w wyjątkowy sposób pokazać, że miłość tak ulotna w dzisiejszych czasach jest wieczna o ile jest prawdziwa.
Fotografie przedstawiają starsze pary w wieku 70 lat i więcej w intymnych pozach, całujące się, przytulające, trzymające się za ręce. „Sztuka starzenia” – zmysłowa, wzruszająca i często prowokująca – została po raz pierwszy zaprezentowana w 2018 roku na Europejskim Festiwalu Fotografii Aktu w Arles we Francji. Później zdobyły dwa medale na Moscow International Photo Awards.
Clément zainspirowała się seksualnością seniorów po projekcie „100 lat, wiek piękna” z Marie-Berthe Paquette. „Jedna rzecz się wydarzyła: każda kobieta, którą fotografowałam, chciała zadbać o siebie, aby upewnić się, że będzie dobrze wyglądać” – powiedziała.
Clément wyjaśniła motywację do stworzenia swojej serii o seksualności seniorów w wywiadzie dla włoskiego magazynu LifeGate: „Ostatnie pozostałe tabu społeczeństwa to nagość i seksualność starszych ludzi. Te zdjęcia kontrastują z tymi lękami; intymność, którą ujawniają, jest czymś bardzo zbliżonym do stanu łaski”.
Początki nie były łatwe, artystka długo szukała seniorów, którzy chcieliby otwarcie pokazać swoją seksualność.
W momencie gdy opublikowała zdjęcie dwóch starszych przyjaciół, Paula i Christine w intymnym uścisku w mediach społecznościowych – zdjęcie stało się to wirusowe.
Wkrótce zaczęły napływać nowe zapytania o uczestnictwo w wyjątkowym projekcie.
Clément powiedziała LifeGate:
„To była bardzo cenna wymiana. Z jednej strony bohaterowie w końcu z wielką odwagą podbili światło reflektorów, nieustraszenie wystawiając swoją delikatność na widok publiczny. Z drugiej strony obserwowałam i uczyłam się zupełnie innego sposobu akceptacji własnego ciała. Jestem bardzo wdzięczna za zaufanie i to, czego mnie nauczyli.”
To dzięki wizerunkom osób starszych Clément brała udział w licznych wystawach krajowych i międzynarodowych oraz zdobyła kilka nagród, stypendiów i wyróżnień.
Jej zdjęcia i reportaże były prezentowane w największych gazetach i prestiżowych czasopismach na całym świecie oraz są entuzjastycznie śledzone w mediach społecznościowych.