8 października 2021

ASYA KOZINA

Asya Kozina z Ukrainy i jej mąż Dmitry Kozin z Rosji to kreatywny duet tworzący współczesne rzeźby z papieru. Misterne koronki, ekstrawaganckie barokowe peruki, kwiaty, supernowoczesne rzeźby okrętów, wyszukane sukienki ślubne – paleta papierowych rzeźb z papieru jest zdumiewająca.

Piękna, elegancka i pompatyczna koncepcja oparta jest na epokach historycznych i wyraża się głównie w perukach papierowych. – Historia kostiumów, ubrań i dodatków to platforma i fundament naszej pracy – wyznaje Asya.

Na nasz pierwszy projekt wybraliśmy epokę baroku, ponieważ jest bardzo inspirujący. Dla artysty bardzo ważne jest oparcie projektu na czymś bogatym w skojarzenia. Cała historia mody jest dla nas niewyczerpanym źródłem inspiracji – mówi Dmitriy. Wartość tych peruk była przede wszystkim estetyczna, szczególnie niewygodna w noszeniu, ale też cudownie piękna i wykwintna, niekoniecznie praktyczna … 

Dla Asi każdy element garderoby jest symbolem czasów, którym zarówno ona, jak i Dmitry są głęboko zafascynowani.

Wszystkie elementy są wykonane ręcznie, nigdy nie są powielane. Ta indywidualność stanowi sprzeciw wobec multiplikacji obrazów medialnych tworzonych za pomocą narzędzi cyfrowych, reprezentującej współczesną kulturę wizualną. .

Czysta kartka papieru daje artystce poczucie wolności twórczej. Jest symbolem doskonałości i wieczności. Seria etnicznych sukien ślubnych z papieru zachwyca i zdumiewa.

Bardzo zwracam uwagę na rodzaj papieru, którego używam. Wolę papier o zimnym blasku, powierzchni gładkiej jak jezioro, czysty i doskonały. Widok czystej białej kartki papieru to ekstaza. (..) Ważne jest, aby papier miał określoną gęstość, był łatwy do klejenia i nie łuszczył się. Niektóre z naszych projektów mają już lata. Na przykład stworzyliśmy instalację dla Muzeum Sztuk Pięknych w Surgut, która istnieje od 3 lat i którą obejrzało bardzo wielu zwiedzających. Często wybieramy rodzaj papieru odpowiedni do projektu. – wyznała portalowi paperindustryworld.

Unikalne projekty, i oszałamiające nakrycia głowy przyciągnęły wiele uwagi zarówno w świecie sztuki, jak i w mediach społecznościowych. Dziś ich twórczość znana jest na całym świecie.