27 sierpnia 2021

BISA BUTLER

Bisa Butler (ur. 1973) jest amerykańską artystką która tworzy żywe, nasycone kolorami pikowane kołdry portretowe. Poprzez swoje dzieła artystka stara się „opowiedzieć historie, które z biegiem czasu mogły zostać zapomniane”. Jej niesamowita umiejętność posługiwania się materiałami w celu uzyskania pewnego rodzaju sztuki iluzji jest zdumiewająca.

Bisa Butler w studiu. Fotografia autorstwa Johna Butlera.

Bisa Butler zrobiła swoją pierwszą kołdrę portretową, Francis i Violette (dziadkowie), jednocześnie zdobywając tytuł magistra edukacji artystycznej na Uniwersytecie Stanowym Montclair w New Jersey. 

Wykształcona jako malarka na Howard University w Waszyngtonie, Butler przerzuciła się na praktykę tekstylną, aby dodać energii i wymiaru, której brakowało jej obrazom. 

Tkaniny oferowały jej także praktyczny sposób na tworzenie sztuki w czasie ciąży i po urodzeniu córki, kiedy farby olejne i rozcieńczalniki okazały się zbyt toksyczne. 

Butler nauczyła się szyć w młodym wieku od mamy i babci. Wracając do tych wczesnych lekcji i łącząc je z formalnymi studiami, odnalazła swoją artystyczną drogę.

Portrety Butlera są wynikiem dokładnego i czasochłonnego procesu, opierają się zwykle na historycznych fotografiach, które artystka powiększa, szkicuje, a następnie nakłada żywe tkaniny, które mają związek z historią Afryki.

Kołdry prezentują ekspansywny obraz historii poprzez zaangażowanie w takie tematy, jak rodzina, społeczność, migracja, obietnica młodości oraz spuścizna artystyczna i intelektualna. 

W swoich dziełach używa różnych wzorzystych tkanin, które starannie dobiera, na przykład bawełny, jedwabiu, aksamitu, siatki, skóry czy dżinsu vintage. 

Mam nadzieję, że ludzie poprzez moją pracę czują wartość i równość wszystkich ludzi. Prezentuję wszystkie moje postacie z bogactwem i godnością, zasługują na to, czy pochodzą ze skromnego środowiska, czy z wyższych sfer. Wszystkie moje prace powstają po to aby zachęcić widza do dialogu – wszystkie postacie patrzą widzom prosto w oczy. 

Zapraszam do współczesnego dialogu na temat odwiecznych kwestii, które wciąż są problematyczne w naszej kulturze, poprzez pocieszające otulające medium kołdry. Wyrażam to, w co wierzę; jednakową wartość wszystkich ludzi. – czytamy na stronie artystki bisabutler.com

Wystawa niezwykłych portretów została otwarta w nowojorskim Muzeum Katonah pod koniec 2020 i Art Institute of Chicago dostępna do 6 września 2021 roku.

„Broom Jumpers”, 2019 (pikowana i aplikowana bawełna, wełna i szyfon) 

Zdjęcia; Bisa Butler @bisabutler/ instagram