8 stycznia 2021

JACEK JAN TARNOWSKI

Jacek Jan Tarnowski urodził sie w 1966 roku w Toruniu. Od 10 roku życia zaczął pracować w atelier toruńskich artystów, później krakowskich. W 1985 roku zdał egzaminy na toruńskie sztuki piękne tylko po to aby dostać paszport i móc opuścić komunizm. Od 1986 roku mieszka i tworzy we Francji. Duży wpływ na jego twórczość odegrała sztuka Beksińskiego, Malczewskiego, Witkacego, Starowiejskiego, Wyspiańskiego i Kossaka.

W tej chwili ulubionymi malarzami Jana są Vermer, Klimt i Rothko. Jak sam twierdzi najwiekszy wplyw ma na niego architektura, przede wszystkim dekonstruktywizm z Frankiem Gehry na czele. Dzięki studiom architektury może swobodnie komponować swoją przestrzeń, wypełnić ja najpierw walorem rysunku, następnie przenieść go na deskę i malować… Chodzi o to aby dać pozytywne emocje.

W obecnych czasach, nie chce dorzucać kłopotów odbiorcom tylko dawać kilka przyjemnych sekund. Spokój, cisza ale tez rytm, muzyka i taniec. W porównaniu do mojej wcześniejszej pracy, smutnej i pełnej kłopotów, staram sie teraz dać chwile bezkłopotania„. 

Instagram; @jacekjantarnowski

_______________________________________________