21 kwietnia 2021

JAEHYO LEE

Jaehyo Lee urodził się w Hapchen w Korei. Tworzy nieskazitelnie uformowane, zawiłe rzeźby, które ujawniają jego mistrzowski sposób posługiwania się materiałami.

Artysta mieszka w prowincji Gyeonggi, na południu Seulu, które słynie z malowniczych terenów. Temat natury jest w centrum jego sztuki. To jej energia, uporządkowane linie i prostota elementów stanowią podstawę jego prac. Artysta wykazuje wielki szacunek dla surowców, ale także wolę dominacji nad tym, co stworzyła natura. 

Zdobył wiele nagród i wyróżnień, był zdobywcą nagrody głównej na Triennale w Osace w 1998 roku i jest laureatem prestiżowej nagrody Irish Sculpture in Woodland w 2002 roku. Jego prace znajdują się w kolekcjach publicznych i prywatnych w Europie, Azji i Ameryce Północnej.

„Do niedawna moja praca polegała na łączeniu drewna z gwoździami lub stalowymi prętami i integrowaniu ich w geometryczne kształty, takie jak kule, półkule czy cylindry. Kiedy to robiłem, jednym z moich problemów było trzymanie gwoździ i śrub poza zasięgiem wzroku. Teraz wbijam niezliczone gwoździe w drewno, wyginam je, szlifuję. Następnie palę drewno, czerniejąc zapis słojów i naturalny kolor. Błyszczące metaliczne gwoździe na czarnym węglu stają się coraz bardziej widoczne, a dzięki temu procesowi rysuję na drewnie za pomocą gwoździ. Ci, którzy ciężko żyją, mogą być tymi, którzy czynią ten świat pięknym miejscem. Z pewnością nie mam mocy, aby uczynić go pięknym mam tylko nadzieję, że ujawnię piękno tego, co jest zwykle widoczne ale nie zauważane. Może to być zardzewiały, wygięty gwóźdź. Jeśli jednak przyjrzysz się temu z bliska, przekonasz się, jakie może być piękne”. – powiedział Jaehyo Lee.

Zdjęcia; @jaehyo.lee/instagram