
Opracowane przez niego techniki zaliczane są do stylu Generative art, która polega na wykorzystaniu nowych technologii oraz programowania proceduralnego.
W odróżnieniu od klasycznego nurtu sztuk generatywnych, zawierają w sobie elementy klasycznego rysunku i malarstwa, z tą różnicą że tworzone w przestrzeni trójwymiarowej.
Pierwszym etapem podczas tworzenia tego typu grafik jest pisanie kodu, przy pomocy którego komputer generuje przestrzenne formy. Następnie, przy wykorzystaniu umiejętności rysunku i rzeźbiarstwa, artysta nadaje im kształty inspirowane ludzkim ciałem.
Jego grafiki oficjalnie promowały Ceremonię The Games Awards 2016 w Los Angeles. Jego praca została doceniona przez firmę Adobe. Twórczość Janusza możemy podziwiać na ekranie powitalnym Adobe Photoshop CC 2018 oraz na obecnej wersji programu Adobe Photoshop.
Eksperymenty z linią, które mocno cechują prace Janusza zdobyły uznanie środowisk branżowych
Jego ilustracje zdobią okładki książek i magazynów oraz zostały opublikowane m.in. w drugiej części albumu „The Magic of Lines: Line Illustration by Global Artists”, berlińskim Bright Diaries, nowojorskim Dekit, tokijskim Nuz-magazine oraz Axis, amerykańskim SPIRIT czy niemieckim Briggite, itd.
Grafiki były wyróżniane na wielu międzynarodowych portalach związanych ze sztuką oraz profesjonalnych serwisach graficznych, w tym Art People Gallery, Behance, Digital Art, Collosal, Celeste.
„Prawda jest taka, że proces tworzenia w sztukach generatywnych jest tak wspaniały, że mam nadzieję, że przed nami jeszcze niesamowite możliwości.
Może popracuję nad drukowaniem moich prac w 3D, aby mogły być prawdziwą rzeźbą, jeszcze nie wiem. Ale jeszcze kilka lat temu nie miałbym takiej możliwości.
Zgadzam się z tymi, którzy twierdzą, że sztuki generatywne dzięki nowym technologiom otwierają nowy rozdział w historii sztuki i architektury. I jesteśmy częścią tego rozdziału”.
„Moje prace niekomercyjne mają charakter eksperymentalny. Poszukuję różnych sposobów samodoskonalenia, dlatego staram się łączyć dobrze znane narzędzia, których używam w codziennej (komercyjnej) pracy, aby stworzyć coś nowego i niepowtarzalnego. Używam programów takich jak Rhino + Grasshopper, Processing, generatory 3d i fraktali”. – powiedział Janusz Jurek.











zdjęcia; Janusz Jurek