14 kwietnia 2021

PIOTR MATUSIK

Piotr Matusik Urodził się 5 czerwca 1991 roku w Bielsku-Białej. Jest pianistą, keyboardzistą i kompozytorem. Absolwent wydziału jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie fortepianu prof. dr hab. Wojciecha Niedzieli, z którym od października 2015 roku koncertuje w duecie fortepianowym.

Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Młoda Polska 2019. Laureat I nagrody w międzynarodowym konkursie kompozytorskim Bjazz 2016 w Leuven (Belgia). Nagrodzona kompozycja „Eternal July” znalazła się między innymi na płycie „Polished” – Bartosz Dworak Quartet, album ten zawiera kilka utworów autorskich artysty.

Znakomicie odnajduje się w roli sidemana w akustyczno – jazzowym kwartecie skrzypka Bartosza Dworaka podobnie jak w roli lidera zespołu Piotr Matusik Quartet wykonując kompozycje Chicka Corei.

Poza jazzem zajmuje się również muzyką alternatywną i elektroniczną. Jednym z ważniejszych utworów w dorobku kompozytora jest „Nemesis” – kilkuczęściowa duża forma instrumentalna przeznaczona na improwizujące skrzypce i fortepian z towarzyszeniem orkiestry smyczkowej.

Premiera miała miejsce w grudniu 2016 w sali koncertowej Bielskiej Szkoły Muzycznej a sam projekt finansowany był przez Instytut Muzyki i Tańca.

Ponadto artysta zdobył: I miejsce podczas międzynarodowego konkursu na kompozycje jazzową w Belgii – BJazz 2016 I miejsce w siódmej edycji „Novum Jazz Festiwal” w Łomży/2014 – Nadzieja Jazzu II miejsce podczas Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Jazzowej w Katowicach/2015 II miejsce podczas Międzynarodowego Konkursu na kompozycję jazzową w Katowicach/2015Grand Prix podczas 37 Jazz Juniors oraz Grand Prix Bielskiej Zadymki Jazzowej – Bartosz Dworak QuartetDyskografia.

“Uwoz Mamo Roz” to najnowszy utwór artysty promujący nowy projekt Piotra Matusika – Improoprea.

Improopera to projekt tworzony przez dwoje artystów z pozornie dwóch różnych od siebie światów muzycznych –Aleksandrę Opałę – śpiewaczkę operową oraz Piotra Matusika – pianistę jazzowego. Duet w innowacyjny sposób łączy te dwa światy wykonując klasyczne pieśni kompozytorów takich jak Czajkowski, Szymanowski czy Ravel dekonstruując je poprzez zmiany harmoniczne, formalne czy też obdarzając je improwizowanymi introdukcjami jak i solami fortepianu oraz syntezatorów.

Oryginalnie brzmiący, ciepły i pełen barw mezzosopran jak i znakomite frazowanie śpiewaczki doskonale łączy się z grą pianisty bogatą w improwizacje obfite w ciekawą rytmikę i przestrzenne harmonie.

Album “Improopera” łączy wiele gatunków, tworząc oryginalny język artystycznej wypowiedzi, to poszukiwanie uniwersalnego języka sztuki, synteza klasycznego głosu – mezzosopranu i pieśni z jazzową harmonią i improwizacją oraz brzmieniami syntezatorów, a także fortepianu.

Płyta ukaże się w połowie kwietnia 2021 i będzie dostępna w katalogu wytwórni płytowej REQUIEM RECORDS / Opus Series.

Album powstał w ramach Stypendium Miasta Bielska-Białej w Dziedzinie Kultury i Sztuki – edycja 2020, jako projekt „Improopera”. Materiał zarejestrowano 5 grudnia 2020 roku w Sali Koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej.

Aleksandra Opała – mezzosopran
Piotr Matusik – aranżacja, fortepian i syntezatory
Piotr Kominek – realizacja dźwięku, mix i mastering
Łukasz Zwolan – projekt graficzny

fot. materiały prasowe